Çevre Bakanı Özhaseki'den kurban uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelerin gösterdiği yerlerin dışında kurban satışı yapma ve kesmenin yasak olduğunu belirterek, "2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20'nci maddesi gereğince; Park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 196 TL idari para cezası uygulanacak" dedi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 5 Eylül 2016 Pazartesi, 15:30
[Haber görseli]

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetlerin kontrol altına alınarak toplum ve çevre sağlığının olumsuz yönde etkilenmemesi için önlemler alındı. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Bakan Mehmet Özhaseki, denetim ekipleri ve oluşturulacak komisyon üyeleri ile birlikte Kurban Bayramı boyunca satış ve kesim yerlerinde denetim yapılacağını bildirdi. Özhaseki, halkın da bu konuda duyarlı olmasını isterken, kapı önlerinde kurban kesip çevreyi kirletenlerin 'Alo 181' hatlı telefona ihbar edilmesini istedi. Kurban satışı ve kesimi, ilgili belediye tarafından gerekli alt ve üst yapının tesis edildiği veya ettirildiği yerlerde yapılacak diyen Bakan Özhaseki, "Kurban atıkları belediyeler tarafından toplanacak" diye konuştu.

"BELEDİYELERİN GÖSTERDİĞİ YERLER DIŞINDA KESMEK YASAK"

Belediyelerin gösterdiği yerler dışında kurban satışı yapmanın ve kurban kesmenin yasak olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki; şöyle devam etti:

"2 bin 872 sayılı Çevre Kanunu 20'nci maddesi gereğince; park, bahçe, cadde, sokak ile bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ve kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlara 196 TL, konutlarda atıkları toprağa veren her konut ve bağımsız bölüm için bin 221 TL, kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren işletmelere ise 49 bin 095 TL idari para cezası uygulanacak."
A+ A-

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Mehmet Özhaseki