Kapat
A+ A-

Barbaros Şansal: Kamuya yararlı bir işte gönüllü olarak çalışmayı kabul ederim

Yılbaşı gecesi sosyal medya hesabından, yaptığı paylaşım nedeniyle yargılanan Barbaros Şansal hakim karşısına çıktı. Şansal mahkemede "Kamuya yararlı bir işte gönüllü olarak çalışmayı kabul ederim" dedi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 16 Mart 2017 Perşembe, 15:52

[Haber görseli]

 

 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yılbaşı gecesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım nedeniyle Barbaros Şansal, KKTC'den sınır dışı edilmiş ve Türkiye'ye gönderilmişti. Paylaşımları gerekçesiyle tutuklandıktan sonra 2 Mart'ta tahliye edilen modacı Şansal hakkında açılan davaya ilişkin ilk kez mahkeme karşısına çıktı.

Şansal hakkında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.


Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 43. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 58 gün cezaevinde yattıktan sonra tahliye edilen Barbaros Şansal ile 8 avukatı katıldı. Çok sayıda arkadaşı da Şansal'a destek olmak için duruşmayı izledi. Duruşmada savunma yapan Şansal bekar, kadın terzisi ve üniversite mezunu olduğunu belirterek, 3 bin TL aylık gelirinin olduğunu söyledi.

Önceki beyanlarının tekrar edeceğini belirten Şansal, "İddianamede yer alan paylaşım bana aittir. Bu paylaşımdaki amacım ayrımcılık yapmak değil. Aynı olayda zarar gören kişilerin farklı inançlarda olduğunun altını çizip zararın herkese verildiğine dikkat çekmekti" dedi. Şansal, soruşturma dosyasındaki başka bir paylamın da kendisine ait olmadığını, bu paylaşımın saatinin ve yerinin de farklı olduğunu belirtti.

Suçlamayı kabul etmedi


Suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Şansal, ceza verilmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmediğini belirterek, "Çünkü masumum. 58 gün cezaevinde yattım. Beraatine karar verilmesini talep ediyorum" dedi. Bunun üzerine mahkeme hakimi Şansal'a, mahkumiyeti halinde kamuya yararlı bir işte çalışma tedbirine çevrilerek infazını kabul edip etmeyeceğini sordu. Şansal ise, "Zaten çalışıyorum" dedi. Hakim, "Kamuya yararlı bir işte" diyince Şansal, "Kamuya yararlı bir işte gönüllü olarak çalışmayı kabul ederim" dedi.

Avukat Efkan Bolaç:Twitter mesajları ortada yoktur


Avukat Efkan Bolaç, "Müvekilimin beraatini talep ediyoruz. Zira, yazdığını kabul etmediği twitter mesajı ortada yoktur. Hiçbir yerde tespit edilememiştir. Sadece paylaşımcılar tarafından kullanılan ekran görüntüleri vardır" dedi. Bolaç ayrıca, "Bu mesaj müvekilim tarafından paylaşıldığı kabul edilse dahi, içerik itibariyle şiddet içermeyen mesajın halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmeye elverişli olduğundan bahsedilemez" diye konuştu. Avukat Bolaç, müvekilinin yurtdışına çıkış yasağının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme, yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini, hükümle birlikte karara bağlanmasına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler