Alevi köyünde 10 yıllık ‘oy’ çilesi

Alevi köyü Yazır’da tahrip olan okul nedeniyle öğrenciler taşımalı sistemle başka bir okula gidiyor. Oy verme işlemi de okul olmayınca tuvaletinde yapılıyor.
Bunlarla da ilgilenebilirsiniz
Yayınlanma tarihi: 16 Nisan 2017 Pazar, 02:12

Çorum’un Boğazkale ilçesine Yazır Köyü’nde yurttaşlar, yıllardır okul tuvaletinde oy kullandıklarını belirtti. Bu durumun köylülerin gücüne gittiğini söyleyen Mustafa Durmaz, “Okul tahrip olduğundan okulun tuvaletinde oy kullanıyoruz. Çocuklar da taşımalı sistemle eğitim görüyor. Kime başvursak çare olmadı. İstanbul’da denizin altından tren geçirenler burayla niye ilgilenmiyorlar?” dedi. “Alevi köyü diye buraya hizmet vermek istemiyorlar” diyen Durmaz, Kaymakamlığın, Valiliğin, İçişleri Bakanlığı’nın durumdan haberdar olduğunu ancak tüm başvurularına karşın çözüm üretilmediğini söyledi.

Durmaz, “Başvurum üzerine AKP Genel Merkezi’nden ‘Seçim gününe kadar kullanılmayan okulunuzun üzeri kapatılıp kullanılır hale getirilecek’ diye bir mesaj yolladılar. Gelip pencere kapı onarıp gittiler” ifadelerini kullandı. Yazır Köyü’nde yaşayan bir başka yurttaş ise, 10 yıldır bu durumda oy kullandıklarını, tüm başvurulara karşın bir sonuç alamadıklarını söyleyerek, “Gereken yerlere dilekçe verdik, köy muhtarlığı da yaptı. Seçim günü gelen memurlar da rahatsız oluyor. Seçim bildirgesinde oyun resmi bir yerde kullanılması isteniyor. Bu nedenle de camide, cemevinde ya da başka bir yerde de kullanamıyoruz. Burada kullanmaya mecburuz ve yine kullanacağız. İnsanlar buna rağmen sandığa gelip oyunu kullanıyor” diye konuştu.

Alevi köyünde 10 yıllık ‘oy’ çilesi

A+ A-
Cumhuriyet İMECESİ