Gözaltına alınan Barış Atay serbest bırakıldı

Sinema oyuncusu Barış Atay’ın Soma’da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan iş cinayetinin ardından tepkisini gösteren madenciyi yerde tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in şikayeti üzerine gözaltına alındığı ortaya çıktı. Yerkel’in Atay’ın kendisi ile ilgili attığı bir tweet nedeniyle hakaret suçundan dava açılması için şikayetçi olduğu anlaşıldı. Atay ise savcılıkta verdiği ifadede Yerkel'in suçlama konusu yaptığı tweeti kabul etti. Savcılık Atay'ı sorgusunun ardından serbest bıraktı.

KEMAL GÖKTA?
15 Haziran 2017 Perşembe, 09:23

<video:761523>

Oyuncu Barış Atay, hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle tatil için geldiği geldiği Muğla’nın Ortaca ilçesindeki bir otelde jandarma tarafından gözaltına alındı. Atay, ifadesinni ardından serbest bırakıldı.

Oyuncu Barış Atay, Muğla Dalyan'da hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle Jandarma tarafından gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre Atay, Yusuf Yerkel’in suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Yusuf Yerkel adına avukatı Hasan Oğuz Altınkaynak tarafından 18 Ocak 2017 tarihinde savcılığa verilen suç duyurusu dilekçesinde şöyle denildi:

“SAYGIDEĞER DEVLET GÖREVLİSİ”

“Müvekkilim Yusuf Yerkel, Başbakanlık Müşaviri olarak görev yapmakta olup saygıdeğer bir devlet görevlisidir. Twitter adlı internet sitesinde Yusuf Yerkel kullanıcı adıyla “Toplumun ortak aklını temsil edecek olan yeni anayasa teklifinin böyle bir meclis ortamında yapılması gerçekten çok üzücü” şeklinde barışçıl ve olumlu poylaşımına yönelik, 11 Ocak 2017 tarihinde yine söz konusu internet sitesinin barisatay ve Barış Atay ismindeki kişisel hesabından, yukarda sözü edilen olumlu ve barışçıl paylaşımı alıntılanarak “İki polisin yere deverdiği madenciyi tekmeleyen dallama, meclisteki kavgayı üzücü bulmuş... Hadi lan oradan” şeklinde alenen hakaret içerikli elektronik bir ileti gönderilmiştir. Şikayet konusu hakaret içerikli elektronik iletiye ilişkin twitter ekran çıktısı ekte sunulmuştur.”

EVET BEN ATTIM”

Barış Atay, Ortaca Başsavcılığı’nda verdiği ifadede suçlama konusu tweeti kendisinin attığını kabul ederek “Tweeti ben attım. Bunun dışında herhangi bir tweet atmadım. Yorumda bulunmadım. Üzerime atılı suçlamayı bu haliyle kabul ederim” dedi. Atay’ın avukatı Efkan Bolaç ise Atay’ın paylaşımlarının “eleştiri hakkı” kapsamında kişisel düşüncesi olduğunu ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirtti. Bolaç, tweetin hakaret suçunu oluşturmayacağını belirterek Atay hakkında takipsizlik kararı verilmesi gerektiğini savundu.

ATAY'DAN AÇIKLAMA

İfadesinin ardından serbest bırakılan Barış Atay, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Yusuf Yerkel dallamasına, dallama dediğim için hakkımda yakalama kararı çıkarmışlar. Şimdi çıktım. İşçiye tekme atmak dallamalıktır!"

 

 

Avukat Bolaç sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:"Gözaltına alınma sebebi soma tekmecisi Yusuf Yerkel'in şikayeti. Şikayete konu ise bu twit."

 

 
REDHACK BAĞLANTILI DİYE GÖZALTINA ALINMIŞTI

Ünlü oyuncu 2013 yılında "Redhack" ve "Anonymous" ile bağlantılı oldukları iddiası ile gözaltına alınmış sonrasında serbest bırakılmıştı.