Kapat
A+ A-

CHP'li vekillerden Adalet Bakanı Gül'e 'Gülmen ve Özakça' mektubu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan ve tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için yeni seçilen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e mektup yazdı.
Yayınlanma tarihi: 20 Temmuz 2017 Perşembe, 20:28
[Haber görseli]
İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için açlık grevi yapan ve tutuklanan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yeni atanan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e mektup yazdı.CHP'li Vekiller Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yazılan mektubu gönderirken şu metni kaleme aldılar:
"Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül,
Bildiğiniz gibi KHK ile işinden olan 2 insan 134 gündür açlık grevinde. Kritik eşik aşılmış durumda her gün ölüme yaklaşıyorlar. Yaşamaları için her türlü adımın ivedilikle atılması için başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere sayısız kişi ve kurum çağrı yapıyor.

YAŞAM İLE ÖLÜM SIRASINDA 1 GÜNÜN DEĞİL 1 DAKİKANIN BİLE HAYATİ ÖNEMİ VAR
Hal böyleyken, Bekir Bozdağ'a 6 Temmuz 2017 tarihinde gönderdiğimiz mektuba halen yanıt alabilmiş değiliz. Yaşam ile ölüm sırasında 1 günün değil 1 dakikanın bile hayati önemi var.

HER SÖZÜMÜZ SANKİ BİR DUVARA ÇARPARAK YANKILANIYOR VE ENDİŞELER BÜYÜYOR
Biz endişeliyiz, hesabını veremeyeceğiniz geri dönüşü olmayan bir haber almaktan korkarak ve Nuriye ile Semih'in yaşaması ve kendi doktorları tarafından muayene edilebilmelerini sağlamak için çabalayarak geçiriyoruz günlerimizi. Ne yazık ki her sözümüz sanki bir duvara çarparak yankılanıyor ve endişeler büyüyor. Bu nedenle ilk görevinizin bu iki insanın yaşamı ile ilgili bir adım atmak olmasını umuyoruz. Ekteki mektubu size de göndererek insanlık çağrımızı yineliyoruz.

BU İKİ GENÇ İNSAN 58 GÜNDÜR CEZAEVİNDE. HER GÜN SAĞLIK DURUMLARINDA GERİLEME SÖZ KONUSU
Bu iki genç insan 58 gündür cezaevinde. Her gün sağlık durumlarında bir adım daha gerileme söz konusu. Onların taleplerinin iş ve ekmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu talepleri nedeniyle de haksız bir biçimde tutuklandıklarının bilinci içindeyiz. En hızlı şekilde bu haksız tutuklamanın ortadan kaldırılması gerekmektedir.

EVRENSEL İNSAN HAKLARI KRİTERLERİNCE SABİT BİR HAK VE ACİL BİR İNSANLIK ÇAĞRISI
Bu talep ve yaptığımız bu çağrı siyasi bir çağrıdan öte Evrensel İnsan Hakları kriterlerince sabit bir hak ve acil bir insanlık çağrısıdır.

NURİYE VE SEMİH ÖLÜRSE ÜLKE ÖLÜR, VİCDANLAR ÖLÜR, CAN ÇEKİŞEN ADALET VE UMUTLAR ÖLÜR. İNSANLIK ÖLÜR
Nuriye ve Semih ölürse ülke ölür, vicdanlar ölür, can çekişen adalet ve umutlar ölür. İnsanlık ölür…

BAKAN OLARAK İLK GÖREVİNİZ NURİYE VE SEMİH'TİR
Bakan olarak ilk göreviniz Nuriye ve Semih'tir. Çünkü iki genç insan ölmek üzere, zaman yok… Daralan sadece Nuriye ve Semih'in değil, insanlığın ve zaten can çekişmekte olan adaletin de zamanıdır."

Cumhuriyet İMECESİ

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Bekir Bozdağ, Kemal Kılıçdaroğlu, Şenal Sarıhan, Zeynep Altıok

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler