Kapat
A+ A-

Cumartesi Anneleri'nden sessiz eylem

Cumartesi Anneleri bu haftaki eylemlerini ‘''Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır!’ diyerek susarak gerçekleştirdi.
Yayınlanma tarihi: 12 Ağustos 2017 Cumartesi, 23:26

[Haber görseli]

Kaybedilen yakınlarının akıbetini arayan Cumartesi Anneleri 646. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Anneler “Kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır!” diyerek bu haftaki eylemlerini susarak gerçekleştirdi.

Failler belli, katiller nerede?” pankartının açıldığı eyleme HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, kayıp yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı. Eylemde iki gün önce hayatını kaybeden 1994 yılında gözaltında kaybedilen gazeteci Nazım Babaoğlu’nun annesi Makbule Babaoğlu da anıldı. Basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak okudu. Ocak, “Hakları ihlal edilenlerle, adaletsizliğe maruz kalanlarla demokratik imkânlarla dayanışmak suç değildir. Suç olan hakikate ve adalete ulaşma hakkımızı karşılıksız bırakmaktır. Suç olan hak ve özgürlüklerimizi kısıtlamak, hak arama kanallarımızı kapatmaktır” dedi. Ocak, kayıp dosyalarında ceza adaletinin sağlanması için kamuoyu yaratmaya ihtiyaçları olduğunu söyleyerek şunları söyledi:

“Kamuoyu yaratabilmemiz için de düşünce ve ifade özgürlüğünün, gösteri yapma özgürlüğünün, basın özgürlüğünün eksiksiz işlemesine ihtiyacımız var. Bu özgürlüklerimizin saldırı altında olduğu gerçeğine dikkat çekmek için 646. haftamızda ‘kelimelerin yetmediği yerde, susmak en ağır cevaptır!’ diyor ve bu haftamızı susarak gerçekleştiriyoruz.”

Ocak, sokak ortasında öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi dosyasında bir ilerleme olmadığını kaydederek, “Tahir Elçi için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Cizre ve Yüksekova’da kayıp yakınları bu haftada oturmalarını gerçekleştiremiyor. Bu hafta da Cizre ve Yüksekovalı Cumartesi Annelerinin Galatasaray’daki sesiyiz” dedi.

Anaların gözü arkada kalmasın

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenledikleri oturma eylemlerinin 444’üncüsünü gerçekleştirdi. Eylemde, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Hizbullahçı olduğu iddia edilen kişilerce kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Mehmet Veysi Sezer’in akıbeti soruldu. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 1994 yılında gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Özgür Gündem gazetesi muhabiri Nazım Babaoğlu’nun önceki gün toprağa verilen annesi Makbule Babaoğlu’nu anarak sözlerine başlayan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “Tüm analara sözümüz olsun. Gözünüz arkada kalmasın. Makbule annenin tek talebi oğlunun kemiklerine ulaşmaktı” dedi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Nazım Babaoğlu, Filiz Kerestecioğlu

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler