A+ A-

Osman Baydemir: Faşizme karşı birleşmezsek ülke mezarlığa döner

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Hatun Tuğluk'un cenazesine yapılan ırkçı saldırının tüm insanlığa yapılmış olduğunu söyledi. Valinin saldırı için 'sataşma' demesinin suç ortaklığı olduğunu vurgulayan Baydemir, şu çağrıda bulundu: Tüm demokrasi güçlerine sözümüz: Faşizme karşı ortaklaşmazsak ülke mezarlığa dönüşür. Dün akşam bir dönüm noktası olmak zorunda.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2017 Perşembe, 13:31

[Haber görseli]

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaptıkları toplantının Ankara Valisi’nin yaptığı açıklamaya bir yanıt olduğunu belirten Baydemir’in konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

SALDIRI ÖRGÜTLÜ

Dün faşist, ırkçı saldırıların en iğrencine tanıklık ettik. Hatun annemizin cenazesi vardığında önceden örgütlenmiş bir faşist güruhun saldırısına uğradık. Saldırı 1,5 saat kesintisiz sürdü.

CENAZEYİ ÇIKARMAK İÇİN TRAKTÖR GETİRMİŞLERDİ

Valilik “sataşma” diyor; bu utanmazlıktır, suça ortaklıktır. Traktör getirmişlerdi, cenazeyi mezardan çıkarıp parçalamak için! Yaşananlar bu güruhun ilk saldırısı değildi; Sivas’ın, Maraş’ın, 6-7 Eylül’ün, Dersim’in, Şeyh Said kıyamının,1915’in tezahürüydü.

BİR DÖNÜM NOKTASI OLMAK ZORUNDA

Tüm demokrasi güçlerine sözümüz: Faşizme karşı ortaklaşmazsak ülke mezarlığa dönüşür. Dün akşam bir dönüm noktası olmak zorunda. (Duvar)

Hükümetten Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı ile ilgili ilk açıklama

Cenazeye ırkçı saldırıya Kılıçdaroğlu’dan ilk yorum

Hükümetten Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı ile ilgili ilk açıklama

Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı... Cenaze mezardan çıkarıldı

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Aysel Tuğluk, Osman Baydemir

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler