Kapat
A+ A-

Yevmiyeli papaz aranıyor

İstanbul'un ilk Bulgar kilisesi uzun bir restorasyon döneminden sonra tekrar ibadete açıldı. 120 yıllık bir geçmişe sahip kiliseye şimdi bir papaz aranıyor.
Yayınlanma tarihi: 14 Ocak 2018 Pazar, 09:44

İstanbul Bulgar Cemaati Başkanı Vasil Liaze, cemaatlerinin giderek küçüldüğüne dikkat çekiyor. Liaze, "Cemaat olarak 600-700 kişiyiz. Zaten bir tane papazımız var. O da Şişli 'deki merkezkilisemizde. Eğer o da giderse Bulgaristan'dan papaz davet edeceğiz. Yevmiyesini ödeyeceğiz" şeklinde konuşuyor.

 Yeni Şafak'tan Harun Karaburç'a konuşan Liaze, Bulgar Kilisesi'nin önemini ise şöyle anlatıyor: "Buradaki Rum Patrikhanesi Bulgarlar'ın kilise açmasına müsaade etmiyordu. Bugünkü kilise ile beraber Bulgarlar kendi kiliselerine kavuştular. Burası demirden yapılan ilk ve tekkilise. Dünyada başka bir örneği yok."

Uzun zamandır restorasyonu devam eden İstanbul’un ilk Bulgar kilisesi olan Sveti Stefan Kilisesi nam-ı diğer Demir Kilise geçtiğimiz Pazar günü ibadete açıldı. Açılışın ardından kilisenin dününü, bugününü ve yarınını konuşmak için İstanbul Bulgar Cemaati Başkanı Vasil Liaze, Rum vatandaşı Yanni Gigourtsis ve kilisenin restorasyonunu yürüten Yüksek Mimar Fikriye Bulunmaz ile kilisede bir araya geldik. İstanbul’daki Bulgar cemaatinin giderek azaldığını söyleyen Liaze, bugün Şişli’deki Bulgar Ortodoks Kilise’sinde bir tane papazları olduğunu belirterek “O papaz da giderse Bulgaristan’dan papaz davet edeceğiz. Yevmiyesini ödeyeceğiz” diyor.

MÜHENDİSLİK HARİKASI

Balat’ta doğup büyüyen Vasil Liaze, 1940 doğumlu. 78 yaşında. 15 yıldır Bulgar Cemaati başkanlığını yürüten Liaze, Bulgar Kilise’sinin önemini şöyle anlatıyor: “Bu kilise önemli, çünkü ilk Bulgar kilisesi. Buradaki Rum Patrikhanesi Bulgarların kilise açmasına müsade etmiyordu. Bugünkü kilise ile beraber Bulgarlar kendi kiliselerine kavuştular. Demirden yapılan ilk ve tek kilise. Dünyada örneği yok başka. Bana kalırsa bir mühendislik harikası.”

 900 KİŞİ KALDIK

Şu an Bulgar cemaatinin çok küçüldüğünü söyleyen Liaze, “Cemaat olarak 800- 900 kişiyiz. Zaten bir tane papazımız var. O da Şişli’deki merkez kilisemizde. Şimdi bir tane daha bulup eğitmek yetiştirmek lazım. Demir Kilise’ye senede üç dört defa ayin için geleceğiz. O papaz da giderse Bulgaristan’dan papaz davet edeceğiz. Yevmiyesini ödeyeceğiz. Mesela Paskalya günü var. O zaman çok kalabalık oluyor, o zaman ve diğer dini bayramlarda da Bulgaristan’dan papaz davet edeceğiz. Bulgaristan’dan gelip bu kilisede evlenmek isteyenler var. Düğün için kullanacağız. Bu arada klasik müzik konserlerine de ev sahipliği yapacağız” diyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler