Kapat
A+ A-

Ayasofya özel bir izinle geceleri de açılıyor

İstanbul'un simgesi Ayasofya'yı gece gezmek de mümkün! Turizm şirketleri 2500 TL ücret ve kişi başı çift bilet ödeyerek turlar düzenliyor. Turların fiyatları gezdirecek rehberin ismine göre 275 TL'ye kadar çıkabiliyor.
Yayınlanma tarihi: 27 Ocak 2018 Cumartesi, 13:14

[Haber görseli]

İstanbul'un küresel anlamdaki simge yapısı Ayasofya yer yıl olduğu gibi bu yıl da ziyaretçi akınına uğruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Turizmin dip yaptığı 2016 yılında 1 milyon 437 bin 405 kişi müzeyi ziyaret etti.

1.9 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

2017 yılında ise turizmdeki toparlanmaya paralel olarak 1 milyon 892 bin 250 insan müzeyi ziyaret etti. Türkiye'nin en fazla ziyaret edilen müzesi ise tahmin edilebileceği gibi Topkapı sarayı oldu. 2017 yılında Topkapı Sarayı'nı 1 milyon 932 bin 726 kişi ziyaret etti. Müze kış sezonu içinde (30 Ekim-15 Nisan) saat 09:00-17:00 tarihleri arasında ziyaret edilebiliyor.


AYASOFYA GECELERİ DE AÇILIYOR 

Sözcü'de yer alan haber şöyle: A+ turizm belgesine sahip şirketler Ayasofya Müze Müdürlüğü'ne dilekçe ile başvurarak, uygun bulunması durumunda gece Ayasofya'ya turlar düzenleyebiliyorlar. Dünyaca ünlü Oprah Winfrey gibi isimler müzeyi bu şekilde gezmiş. Gece düzenlenen turlarla ilgili olarak ulaştığımız İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde gece düzenlenen turlarla ilgili sorularımıza yanıt verecek bir muhattap bulamadık.

Müze yetkililerinden alınan bilgilere göre 2500 TL ücret artı gezdirilecek kişi başı alınan 80 TL’lik bilet ücreti (çift bilet) ödeyen firmalar Ayasofya'da gece turları düzenleyebiliyor. Ayrıca gece görev yapan müze personelinin fazla mesai ücretleri de turizm firması tarafından karşılanıyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler