Kapat
A+ A-

FETÖ sanığı, 76 kişiyi deşifre edince tahliye edildi

Erzurum'da FETÖ/PDY'nin yurt-okul yapılanmasını sağlayan şirketin ortakları ve bu yurtlarda çalışan 9 kişinin yargılandığı davada karar çıktı. Sanıkladan 2'si beraat ederken, diğer 7 sanık, 1 yıl 6 ay 22 gün ile 7,5 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. Gözaltına alındığı tarihte deşifre ettiği 76 kişinin doğru çıkması nedeniyle mahkeme, 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezana çarptırdığı Osman Dolar'ın tahliyesine karar verdi.
DHA
Yayınlanma tarihi: 27 Şubat 2018 Salı, 10:25

[Haber görseli]

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'nün yurt-okul yapılanmasını sağladığı iddia edilen Akif Eğitim Yayın ve Ticaret Limited Şirketi'nin ortaklarına ve şirket bünyesindeki Irmak Pansiyon yetkililerine operasyon düzenlendi. Operasyonda şirket ortakları Osman Dolar, Mustafa Zengin, Fatih K., Feridun B. ile yurt müdürleri Bilal Karataş, İbrahim Taşdemir, muhasebeci Necmi Duman ve kat sorumlusu Metin Gökçe ve Osman Dolar'ın kardeşi Kadir Dolar gözaltına alındı. Osman Dolar, İbrahim Taşdemir ve Mustafa Zengin tutuklanırken, diğer şüpheliler tutuksuz yargılanma üzere serbest bırakıldı. Sanıklar hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' ve 'silahlı terör örgütü yöneticiliği' suçlarından dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, Osman Dolar'ın FETÖ/PDY'ye yakınlığı ile bilinen işadamları tarafından oluşturulan Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (DASİDAF) başkanlığı yaptığı dönemde örgüte ait okulların kapatılması kararına karşı açıklamalar yaptığı belirtildi.

"YASAL İŞLEMLERE POLİS BASKINI DEDİ" 

 

Dolar'ın 17/25 Aralık sonrası, "Örgüte yönelik soruşturmalar kapsamında yapılan yasal işlemleri 'Özgür medyaya polis baskını'" olarak değerlendiren açıklamalar yaptığı iddianamede yer aldı.

Yurtlarda kalan öğrencilerin ifadelerine yer verilen iddianamede "Alınan öğrenci ifadelerinden, tüm yurtların FETÖ/PDY propagandası amacıyla kullanıldığı, terör örgütününün eleman temin etme ve yetiştirme merkezleri olarak kulllanıldığı anlaşılmıştır" denildi.

Erzurum 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde dün görülen karar duruşmasında tutuklu ve tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Son sözleri sorulan sanıklar, tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Mahkeme heyeti, Fatih K. ile Feridun B.'nin 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan beraatini kararlaştırdı. Heyet, aynı suçtan İbrahim Taşdemir ile Mustafa Zengin'i 7,5 yıl hapis cezasına çarptırdı ve hükümle birlikte tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı. Mahkeme, etkin pişmanlıktan yararlanan Kadir Dolar'ı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına mahkum etti ve cezasını erteledi. Necmi Duman ise 'silahlı terör örgütüne yardım' suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

"ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ"

Mahkeme, Osman Dolar'ın yöneticilik suçunun üyelik kapsamında kaldığını dikkate alarak önce 9 yıl hapis cezasına mahkum etti. Cezayı yarı oranda arttırak 13,5 yıla çıkaran mahkeme heyeti, Osman Dolar'ın etkin pişmanlık kapsamında önemli bilgiler verdiğini belirterek cezasını 6 yıl 9 aya düşürdü. İyi hal indirimi uygulayan heyet, Osman Dolar'ın cezasını 5 yıl 7 ay 15 gün hapse indirdi. Heyet, "Osman Dolar'ın gözaltına alındığı 2016 yılı Ağustos ayında örgütün deşifresine yönelik ismini verdiği 76 kişinin de tümünün doğru çıktığını" belirterek yurt dışı yasağıyla tahliyesine karar verdi. 

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler