Türkiye’nin vebali büyük

HDP’li Sarıyıldız C’e Ezidilerin durumu ile ilgili özel açıklamalarda bulundu: Türkiye’nin vebali büyük.

Yayınlanma: 27.08.2014 - 22:56
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, IŞİD terörünün yayılmasında Türkiye’nin vebalinin büyük olduğunu belirterek “Vicdanen de olsa bu insanların yaralarının sarılması için harekete geçmeli” dedi. Sarıyıldız, Ezidileri anavatanlarına yakın olmaları için bölgedeki bazı
köylerde toplamayı planladıklarını da söyledi.

IŞİD teröründen kaçarak Türkiye’ye sığınan Ezidi Kürtler için bölgede sürekli hareket halinde olan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, IŞİD’i uluslararası güçlerin makro politikalarının “koçbaşı” olarak nitelendirdi. Cumhuriyet’e Ezidilerin durumu ile ilgili özel açıklamalarda bulunan Sarıyıldız, Irak’ın Sincar   bölgesindeki yaklaşık 700 bin Ezidinin yüzde 99’unun anavatanlarını terk edip, Irak’ın Kürt bölgesi ile Suriye’nin Rojava bölgesine geçtiklerini bildirdi. Kürt hükümetinin Ezidi göçü karşısında yeterince yardım yapamadığını dile getiren Sarıyıldız, “Yüz binlerce insan şu anda Kürt bölgesinde açıkta, aç ve susuz, yalınayak, cadde üstlerinde, yol kenarlarında, tamamlanmamış inşaatlarda belirsizliğe mahkûm” dedi. Türkiye’ye gelen Ezidilerin tamamının Avrupa’ya gitme arzusunda olduklarını da dile getiren Sarıyıldız, Kürt hükümeti tarafından ciddi bir terk edilmişlik hissine sahip olan Ezidilerin, ciddi bir kırılma ve travma yaşadıklarını kaydetti. TIR’larda da ortaya çıktığı gibi IŞİD’in gelişmesinde ve ilerlemesinde Türkiye’nin vebalinin çok büyük olduğuna dikkat çeken Sarıyıldız, “Suriye’nin bir tarafında Esad, diğer tarafında Maliki vardı. Diğer yanda ise deniz. Dolayısıyla IŞİD militanları, oraya sadece ve sadece Türkiye üzerinden gitti. TIR’lar bu tarihin en lümpen, en kuralsız, en ahlaksız ve barbar terör örgütüne malzeme ve silah taşıdı. AKP’nin Ortadoğu politikaları, karşımıza felaket olarak çıktı. Şimdi o AKP bu felaketi görmezden geliyor. Vicdanen de olsa bu insanların yaralarının sarılması için çaba gösterilmeli” diye konuştu.

Türkiye’ye kaçak yollardan gelen Ezidilerin sayısının 20 bin dolayında olduğunu ve bunların neredeyse tamamının listelerini yaptıklarını ifade eden Sarıyıldız, “Biz onları Güney Kürdistan’a yakın olan eski Ezidi köylerine yerleştirmeyi düşünüyoruz. Tespitlerimize göre bölgede 40 dolayında eski Ezidi köyü var. Bu köylerden ulaşım, altyapı, su ve diğer zorunlu olanakları uygun olanları merkez köyler gibi belirleyip, Ezidileri birkaç bin kişi olarak buralara yerleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü Ezidiler toplum olarak bir arada ve kalabalık olmayı istiyorlar. Bunu ayrıca korkular nedeniyle de istiyorlar" dedi.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon