"Wikileaks, mikiliske dönmeye başladı"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın Wikileaks'deki belgelerle ilgili olarak muhalefete yönelik eleştirilerine sert tepki gösterdi ve "Wikileaks, mikiliske dönmeye başladı" dedi.

02 Aralık 2010 Perşembe, 14:22

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Wikileaks belgeleriyle ilgili olarakBaşbakan Erdoğan'ın muhalefete yönelik eleştirilerine tepki gösterdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Wikileaks belgeleriyle ilgili grup toplantısında söylediği sözleri hatırlatan Vural, "MHP olarak başka merkezlerin bilgi ve belgelerine göre duruşumuzu belirlemeyiz. Washington-Brüksel merkezli hiçbir senaryonun ne aktörü ne figüranı oluruz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in sözlerini de hatırlatan Vural, Başbakan'ın belgelerde yer alan İsviçre'de hesabı olduğuna yönelik iddialarla ilgili muhalefetin tümüne yüklenmesini eleştirdi. Vural Başbakan'a "Çık, yüreklice 'Sayın Bahçeli'nin bakış açısı doğru' de. Ey Başbakan lafın kimeyse ona söyle. Başbakan'ın, genel başkanımızın tavrını fark etmemesi, halet-i ruhiyyesinin tezahürüdür" diye konuştu.
 

"Erdoğan'ın arkasında kim var?"

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in, Bahçeli'ye dil uzattığını, ifadelerini çarpıtıp bundan medet umduğunu kaydeden Vural, "Bu AKP ve Hüseyin Çelik gibilerine yakışır. Başbakan'ın malvarlığı yedi nesline yetmez mi? Çocuklarının gemileri yok mu? Biz milletin hakkının hukukunun muhasebecisiyiz" dedi. AKP'nin hangi dış desteklerle kurulduğunu başka ülkelerin belgelerinden öğrenmeyeceklerini belirten Vural, "Başbakan Yahudi nişanı taşırken arkasında ne olduğunu bilmiyor muyuz? BOP'un eşbaşkanı olduğunu belgelerden mi öğreneceğiz. Ey Hüseyin Çelik, İsrail'in güvenliği için oluşturulan BOP Eşbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında kim var? Mayınlı arazileri İsrail'e vermek isteyenlerin arkasında kim var? Yahudi cesaret madalyasının arkasında kim var? Ey Hüseyin Çelik, kullandığın sözlere dikkat et. Genel Başkanımızın sözlerini çarpıtarak siyaset üretiyorsan aynen yüzüne çarpılır. Laf laf değil adam adam mı ona bakmak lazım" diye konuştu.
 

"WikiLeaks, mikiliske dönmeye başladı"

Şeref ve haysiyeti siyasette pazarlık konusu ve kürsü malzemesi yapanlardan olmadıklarını söyleyen Vural, Başbakan'ın 'İsviçre'de hesabı olmadığı'na yönelik sözlerini hatırlatarak "İsviçre'de yok da başka yerde var mı diyor. İsviçre'deki hesaplarla Allah kuruşunun ne ilgisi var, kul kuruşu var mı yok mu bakmak lazım" dedi. AKP'li Çelik'e "İsrail ve Yahudilerden en fazla desteği kimin aldığının cevabını verirse iyi olacak" diye seslenen Vural, bir soru üzerine ise "Wikileaks, mikilikse dönmeye başladı" dedi.
 

"Yabancıların gözlüğüyle bakarsan şaşırtırlar"

Başbakan Erdoğan'ın yabancılardan övgü ve ödüller alarak, pohpohlanarak Türkiye'deki politikalarının doğru olduğunu düşünmesinin son derece yanlış olduğunu da kaydeden Vural "Yabancıların gözlüğüyle bakarsan şaşırtırlar, körle yatarsanız şaşı kalkarsınız" dedi.
 

"İstiklal Marşı'mız kanla yazıldı"

Vural basın toplantısında bir Alman şirketinin İstiklal Marşı için teklif istediğine yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine de "Böyle şey olur mu? Kanla yazdık İstiklal Marşını. Bu millet hayatını verdi. Böyle konuların malzeme yapılması doğru değil. Türk milletine hakaret olarak kabul ederiz" diye konuştu.