Yarkadaş: Bu rezillikleri kimse görmesin diye Cumhuriyet'i kapatmak istiyorsunuz

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Adıyaman'da 30 çocuğun tacize uğradığına ilişkin haberlere getirilen yayın yasağını eleştirdi. AKP ile CHP arasında taciz ve sansür tartışması yaşandı. Yarkadaş, "Cumhuriyet Gazetesi'ni bu tür rezaletleri kimse öğrenemesin diye kapatmak istiyorsunuz'' dedi.

Yayınlanma: 08.11.2016 - 17:51
Abone Ol google-news
<video:627994>

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Adıyaman'ın Gerger İlçesi'ndeki İmam Hatip Lisesi'nde yaşanan tacizi gündeme taşıdı. Yarkadaş, beş değişik kareden oluşan grafiklerle, çocuklara yönelik tacizi ve yayın yasağını anlattı.

TACİZ DUYULMASIN DİYE BASKI YAPILIYOR

Yarkadaş, 30 çocuğun iki yıl boyunca sistematik bir şekilde tacize uğradığını belirterek, "Bu yüzden, birkaç gün önce bir müstahdem tutuklandı, üç görevlinin de yeri değiştirildi. Polis ve savcı, bu olayın duyulmaması için, siyasetçilere ve yerel gazetecilere baskı yapıyor'' dedi. CHP'li Yarkadaş, baskının bununla sınırlı kalmadığını, mahkemenin, haberlere erişim yasağı getirdiğini de elindeki belgeyle gösterdi.

Yarkadaş, şöyle konuştu:

"Bugün bu kürsüde, ülke gündemini ?sarsması gereken bir konuya değinmek istiyorum. Bakın, elimde bir grafik var. Bu grafik içinde herhangi bir fotoğraf barındırmıyor, bir temsilî resim yaptık. Neden? Çünkü, Adıyaman'ın Gerger ilçesinde imam-hatip lisesinin 30 öğrencisi tam iki yıldır tacize uğruyor ve bu tacizin sonunda yapılan soruşturmayla birlikte 1 müstahdem tutuklanıyor, 3 görevlinin yeri de değiştiriliyor. Ben dün bu bilgiyi aldıktan sonra Adıyaman'da Gerger İlçe Başkanımızla konuştum ve Gerger İlçe Başkanımızın yoğun bir baskı altında olduğunu gördüm.''

YAYIN YASAĞI

CHP'li vekil, baskıların bununla sınırlı kalmadığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Adıyaman'da 30 çocuğun tacize uğradığını yazan gazeteciye ve ilçe Başkanımıza polis ve savcılık tarafından baskı yapıldı. Bizim konuyu gündeme getirmemizin ardından bilinen bir taktik gündeme sokuldu ve hemen İnternet'te bütün haberlere erişim yasağı getirildi.''

AKP'LİLERE GÖSTERDİ

Yarkadaş, bu sırada elindeki grafikleri de genel kurul salonundaki milletvekillerine gösterdi. "Adıyaman'da 30 çocuk tacize uğradı'' yazılı dövizi ve mahkemenin haberelere getirdiği erişim engelini gösteren Yarkadaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şu anda Adıyaman'da 30 çocuğun tacize uğradığını ve 1 müstahdemin bu yüzden tutuklandığını hiç kimse okuyamıyor, öğrenemiyor. Burada elimde mahkemenin aldığı bir karar var ve bu karar neden alınmış belli değil.''

KAPKARA BİR TABLO YARATTINIZ

CHP'li vekil, konuşmasını sürdürürken, elinde bulunan siyah zeminli kartonu da sıralara uzattı. Yarkadaş, ''Bugün Türkiye'de medyanın getirildiği durum budur! Tam da şunu yaşıyoruz, bakın arkadaşlar: Kapkara bir tablo. Şöyle arkadaşlarımıza gösterelim yeniden: Adıyaman'da 30 çocuk tacize uğruyor. Biz bunu yazıyoruz, İnternet siteleri yazıyor ve hemen o siteler yayına kapatılıyor mahkeme kararıyla. Ardından, Türkiye böyle kapkara bir tabloya ne yazık ki mahkûm ediliyor.''

CUMHURİYET BU YÜZDEN HEDEF

CHP Medya Komisyonu Üyesi - İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, taciz haberlerinin toplum tarafından duyulmasının engellendiğini belirterek, sözlerini sansür uygulamasına getirdi. Yarkadaş, sansür ile Cumhuriyet Gazetesi'nin kapatılması arasındaki bağı da anlattı.

Yarkadaş, ''Biz bu sansürün neden yapıldığını biliyoruz. Özellikle, son dönemde muhalif gazetecilere yönelik operasyonların da bu tür haberlerin duyulmaması için yapıldığının da farkındayız. Türkiye'nin Adıyaman'da imam-hatip lisesinde 30 çocuğun tacize uğradığını duymaması için iktidar eliyle, savcı eliyle, polis eliyle baskı yapılıyor.''

TACİZİN YAŞANDIĞINI HİÇ KİMSE ÖĞRENEMİYOR

Cumhuriyet Gazetesi'nin, yaptığı açıklamayı haberleştirdiğini ancak mahkemenin bu habere erişim yasağı getirdiğini belirten Yarkadaş, ''Bu haber artık Cumhuriyet gazetesinde okunamıyor, Evrensel'de okunamıyor, Birgün'de okunamıyor, Aydınlık'ta, Ulusal Kanal'ın itrente sitesinde hiç kimse bu haberi okuyamıyor'' dedi.

OPERASYONUN SEBEBİ BELLİ

Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Mahkeme, keyfi bir kararla taciz haberine erişimi durdurmuş vaziyette. Zaten, Cumhuriyet gazetesine yönelik baskının sebebi de bu. İstiyorsunuz ki hiç kimse Türkiye'de olan biteni duymasın, hiç kimse Türkiye'de yaşanan rezaletlerden haberdar olmasın.

Bu yüzden Cumhuriyet gazetesine asılsız suçlamalarla bir operasyon düzenlettiniz ve 9 gazeteci arkadaşımızı elinizde hiçbir delil olmadan tutuklattınız. Gazeteci arkadaşlarımıza sadece ve sadece yazdıklarını sordunuz. Ortada ne terör örgütü FETÖ'ye ne terör örgütü PKK'ya ilişkin bir bağlantı olmamasına rağmen yandaş medya eliyle Cumhuriyet gazetesini itibarsızlaştırmaya çalıştınız.''

''Cumhuriyet gazetesinin neden hedef alındığını biliyoruz'' diyen Yarkadaş, . ''Cumhuriyet gazetesi, "tek adam" adı altında dayatılmak istenen anayasal diktatörlüğün, diğer ifadeyle, başkancı ve başkanlık rejiminin karşısında bir gazete. Bunun için Cumhuriyeti susturmak istiyorsunuz, bunun için Cumhuriyet gazetesine baskı yapıyorsunuz'' ifadesini kullandı.

MANŞETTEKİ BAŞLIĞI OKUDU

''Adıyaman'daki tacizin duyulmaması için Cumhuriyet gazetesini hedef alıyorsunuz'' diyen Yarkadaş,bu sırada gazetenin manşetinin basılı olduğu dövizi genel kurul sıralarına gösterdi. Yarkadaş, ''Cumhuriyet gazetesi sizin bu baskılarınızacumartesi günü cevap verdi. Manşete bakın; "Tarih Önünde Utanacaksınız" diyor'' ifadesini kullandı.

METİNER'E CEVAP VERDİ

Bu sırada, AKP'li Mehmet Metiner, ''Kim utanacak ya! Cumhuriyet utansın!'' diye laf attı. Yarkadaş, bunun üzerine AKP sıralarına dönerek, ''Bence bu uygulamayı yapanlar sadece utanmakla kalmayacak, aynı zamanda, tarih önünde hesap da verecek'' dedi.

AYDIN DA SANSÜRÜ SAVUNDU

Yarkadaş'ın ardından söz alan TBMM Başkanvekili - Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise getirilen yasağı savundu. Aydın, "İddiaları başından beri takip ediyoruz. Çocuklar zarar görmesin diye mahkeme yasak koydu'' savunmasını yaptı.

 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler