Kapat
A+ A-

Sibel Kekilli: 'Beni Taksim'de kimse tanımadı'

Sibel Kekilli meğerse sadece bir tek kişi tanımış; o da...
Yayınlanma tarihi: 8 Mart 2014 Cumartesi, 15:58

[Haber görseli]

2005’te Duvara Karşı ile tanışmıştık onunla. Duvara Karşı, Berlin Film Festivali’nda Altın Ayı ödülünü kazanınca Fatih Akın ve filmin oyuncuları hem Türkiye basınında hem de Avrupa basınında geniş yer bulmuştu. Duvara Karşı, Sibel Kekilli’nin kariyerinin de başlangıcı oldu aynı zamanda. Filmdeki başarılı performansının hemen ardından Fatih Akın’ın Kebab Connection’ında ve Ömer Uğur’un Eve Dönüş adlı filminde rol aldı. Sonrasında sinema kariyerini istikrarlı bir şekilde sürdüren Kekilli, yıllar sonra bir Amerikan dizisiyle karşımıza çıktı.

SONUNDA SHAE KRALİÇE OLACAK
Game of Thrones’un yeni sezon tanıtımı için Londra’da düzenlenen basın toplantısında Sibel Kekilli’yle buluştuğumuzda, hemen sıcakkanlılığıyla ortamı yumuşatıp sohbeti başlatıyor: “Sonunda Shae kraliçe olacak!” Bu noktadan itibaren yeni sezon hakkında ser verip sır vermeyeceği anlaşılıyor. Bunun üzerine merakımız hemen başka taraflara yöneliyor. Sahi nasıl Game of Thrones gibi büyük bir Amerikan yapımında rol almıştı? O, Avrupa’da başarı kazanmış bir bağımsız film oyuncusuydu ne de olsa. Birbirinden çok farklı iki kulvar… Kekilli’ye göre Duvara Karşı önemli ödüller kazanmış bile olsa, bir TV dizisiyle karşılaştırılamaz. “HBO’nun yapımcılığını üstlendiği bir TV dizisi dünyanın her yerinde yayınlanıyor. TV’deysen herkes seni tanıyor. Bağımsız bir filmden çok farklı. Bu dizide rol aldığım için çok özel ve gururlu hissediyorum.”
DAHA ÇOK TANINDIM
Önceki senelerde dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss ile yaptığımız röportajlarda, Kekilli’nin Duvara Karşı’daki performansına hayran kalıp diziye katılmasını istediklerini öğrenmiştik. Hatta aksanı nedeniyle de karakterin kökenini değiştirmişlerdi. “Dan ve David beni Duvara Karşı’da izleyip beğendiklerini söylemişti. Film 2004’te çekilmişti, benim seçmelerim ise 2010’da gerçekleşti. Onlar film bağımlısıdır. Beni kadroya katıp, rolü benim uğruma değiştirdikleri için kesinlikle özel hissediyorum. Game of Thrones’tan sonra daha çok seçmeye çağrılmaya başladım.”
'TAKSİM’DE KİMSE BENİ TANIMADI'
Aile içi şiddet ve töre cinayetleri gibi konularda kadınlara destek olan Terre des Femmes adlı bir organizasyonda gönüllü olarak çalışan Kekilli, organizasyondan bağımsız olarak Türkiye’ye gelip bir sığınağa yardımda bulunmuş. ntvmsnbc'de yer alan habere göre; Türkiye’ye ayrıca tatil için geldiği de oluyormuş. “Geçen sene İstanbul’a gelmiştim. Türkiye’de az çok tanınıyorum aslında, ama Taksim’e çıktım, çok kalabalıktı ve Amerikalı bir turist dışında kimse beni tanımadı. O da bana “Shae” diye seslendi. Bana dizideki karakterimin adıyla seslenilince nasıl tepki vereceğimi bilemedim. Çok mütevazı bir şekilde Almanya’da da az çok tanındığını söyleyen Kekilli’ye, yine İstanbul’da bir Alman hayranı, “Gerçek adını bilmiyorum, ama sen Shae’sin değil mi?” diye sormuş.
Cumhuriyet İMECESİ