Yeni sistemin ilk YAŞ toplantısı sona erdi: İşte o kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Öte yandan Muharrem İnce'nin 'Apoletlerini sökeceğim' dediği Korgeneral İsmail Metin Temel'in orgeneralliğe terfi etti.

Yayınlanma: 02.08.2018 - 12:23
Abone Ol google-news

<video:988207>

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) terfi, temdit ve emekli olacak personelin durumunun görüşüleceği ilk Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı bugün yapıldı.

<haber-dikey:1029445,1022019,988431>

Erdoğan'ın başkanlık edeceği ve ilk kez Beştepe'de toplanacak olan YAŞ bir günde tamamlandı.

 'İNCE'NİN 'APOLETLERİNİ SÖKERİM' DEDİĞİ KOMUTAN TERFİ ETTİ

Şura'da, tuğgeneral ve tuğamiralliğe terfi edecek albaylar ile general ve amirallerin terfi ve atama dosyaları ele alındı.

CHP'nin 24 Haziran'daki cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Apoletlerini sökerim" ifadesiyle eleştirdiği 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in orgeneralliğe terfi ettirildi.

Cumhurbaşkanlı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıkladığı YAŞ kararları şöyle:

"30 Ağustos 2018 tarihinden geçerli olmak üzere 9 general/amiral bir üst rütbeye, 41 albay ise general/amiralliğe yükseltildi. 13 generalin görev süreleri 1 yıl, 383 albayın görev süreleri 2 yıl süreyle uzatıldı. 12 general/amiral kadrosuzluktan emekliye sevk edilmiştir. 215 olan general/amiral sayısı 244 olacaktır. Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal oramiralliğe, 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel orgeneralliğe, tümgeneral Kemal Yeni ve tümgeneral Sinan Yayla korgeneralliğe, tuğgeneral Levent Ergün tuğgeneral Mustafa Oğuz, tuğgeneral Ahmet Ercan Çorbacı tümgeneralliğe, İbrahim Özdem Koçer tümamiralliğe, Rafet Dalkıran tümgeneralliğe terfi ettirildi."

YAŞ kararları Cumhurbaşkanlığı sitesinde yayımlandı.

Albay Ercan Kireçtepe Tuğamiralliğe yükseldş

Kardak krizi sırasında adaya Türk bayrağı diken SAT komando timinde yer alan Deniz Albay Ercan Kireçtepe Tuğamiralliğe yükseldi.

YAŞ KARARLARI İLE TERFİ ALAN İSİMLER İÇİN TIKLAYINIZ


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon