YSK'den Selahattin Demirtaş kararı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın FOX TV'ye katılım talebini reddetti. Karar verme yetkisinin Adalet Bakanlığında olduğu belirtilen ret kararına karşı çıkan YSK üyeleri de oldu.

Yayınlanma: 30.05.2018 - 17:29
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın FOX TV’ye katılım talebini reddetti.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Fox TV’de yayınlanacak Liderler Fox’ta programına, haftalık 10 dakika olan telefonla görüşme hakkını kullanarak hapishanedeki ankesörlü telefonla bağlanması talebi Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Karar verme yetkisinin Adalet Bakanlığı’nda olduğu belirtilen ret kararına karşı çıkan YSK üyeleri de oldu.

“DEMİRTAŞ’A AYNI HAKKIN TANINMAMASI DÜŞÜNÜLEMEZ”

 YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi ve YSK Üyesi Yunus Aykın, karara karşı oy kullandı. 

YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi ve YSK Üyesi Yunus Aykın, Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’na atıfta bulunarak tüm cumhurbaşkanı adaylarına tanınan propaganda hakkının Demirtaş’a tanınmamasının düşünülemeyeceğini ifade etti.

Karara katılmayıp karşı oy veren YSK Başkanvekili Erhan Çiftçi ve YSK üyesi Yunus Aykın'ın ise karşı oy gerekçelerinde, şunları kaydettiği belirtildi:
 
"Cumhurbaşkanı adaylarına tanınan propaganda hakkının Cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş'a tutuklu olduğu gerekçesiyle tanınmaması düşünülemez. Cezaevi imkanlarının elverdiği ölçüde gerekli önlemler alınmak ve yoğun araçlar kullanılmak kaydıyla seçim kanunlarında öngörülen propaganda hakkının Selahattin Demirtaş'a da sağlanması yolunda bir karar verilmesi gerekirken, izin verme yetkisinin Adalet Bakanlığı'na ait olduğundan bahisle talebin reddi yolunda verilen karara katılmıyoruz."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon