Köşe Yazısı

A+ A-

İhanetin Adı Dersim!..

21 Kasım 2008 Cuma

Sonunda bu da oldu ve nedense ben hiç şaşırmadım!..

Brükselde, Avrupa Parlamentosu binasında düzenlenen Dersim Soykırımıkonferansında Prof. Dr. Ronald Mönch, Dersimde (Tunceli) yaşananların insanlık suçu olduğunu vurguladı ve şu sözleri söyledi:

- Atatürk ve dönemin Bakanlar Kurulu üyeleri ile üst düzey askeri yetkilileri yaşasalardı savaş suçlusu olarak yargılanmaları gerekirdi!..

Yani?.. Yani, 1937de, Türkiye sınırları içinde ağaların çıkardığı isyanı bastıran Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve arkadaşları, düpedüz soykırımla suçlanmaları bir yana, sanki yabancı bir ülkenin topraklarına tecavüz ederek bu suçu işlemişçesinesavaş suçlusuolarak da ilan edildiler!..

Peki, Prof. sıfatlı Mönch bu konuşmayı cehaletinden mi yaptı?.. Tabii ki hayır!.. Diğer konuşmacıların konuşmaları ve sonuç bildirgesini bu alçakça konuşmanın yanına koyduğunuzda, amaç ve hedef olanca çıplaklığı ile ortaya çıkıverdi!..

Aynı toplantıda Avrupa Ermeni Federasyonu Başkanı Hilda Çoboyan da bir konuşma yaptı. İşte söyledikleri:

- Dersim Kızılbaşlığı, paganlık, Hıristiyanlık ve Alevilik karışımıdır Osmanlı döneminde çok sayıda Ermeni Dersime gelip din değiştirdi

İyi mi?.. Şimdi bu konuşmayı Mönchün konuşmasının yanına koyun, ne çıkıyor?.

- Dersim Türkiyeye ait değildir, üstelik Müslümanlıkla da ilgisi yoktur. Ermeni yoğunluğu fazladır. Öyleyse Atatürkün yaptığı hem soykırım hem de savaş suçudur

Şu haysiyet düşkünlüğüne bakın

***

Konferansta Türkiye Cumhuriyetinin iki milletvekili ile bir belediye başkanı da vardı

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk fazla konuşmadı, yalnızca Üstümüzden ordular geçti dedi.. DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ise Dersim isyanında Türk askerlerinin hamile Kürt kadınlarının karınlarını deşerek cinsiyet tespiti yaptıklarını anlattı Halis, kendi sözlerinden heyecana kapılmış olsa gerek ki, soykırım değil isyan sözcüğünü kullandı!..

Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil de Tuncelideki yol yapım çalışmalarını şu sözlerle Dersim katliamına bağladı:

- 1930’lu yıllarda yapılan Dersim Harekâtı tekrarlanmak isteniyor!..

Yani başkana göre, devlet yeniden katliam yapmak için öncelikle Tuncelinin yollarını yapıyor!..

- Şu hastalıklı kafaya bakın

Sonra ne oldu?.. Hepsi el ele verdi, Dersim olaylarının soykırımolduğu bir güzel karara bağlandı ve Türkiyenin soykırım mağdurlarına tazminat ödemesi talep edildi.

- Tıpkı Ermeni talepleri gibi!..

***

Gelelim Dersim meselesine

Dersim bir soykırım, bir katliam mıydı?.. Hayır, Dersim, Kürt ağalarının Şeyh Seyid Rıza önderliğinde, köleliğin, ırgatlığın dolayısıyla feodal düzenin sürmesi için Cumhuriyet rejimine başkaldırdığı bir isyandı

- Üstelik dış destekli hain bir isyandı!..

Belgesini mi soruyorsunuz, buyurun; isyanın liderinin 30 Temmuz 1937 tarihinde İngiliz Dışişleri Bakanına gönderdiği Dersim Generali Seyid Rızaimzalı mektubu okuyun:

- Üç milyon Kürt benim sesimden ekselanslarına sesleniyor ve hükümetinizin manevi etkisinden Kürt halkını yararlandırmanızı istirham ediyor

Bu mektubu 1987 yılında Londra Public Record ofisinde bizzat ben buldum ve Nokta dergisinin 28 Haziran 1987 tarihli sayısına da kapak oldu!.. İşte, Dersim toplantısının gülleri, önceden tasarlandığı apaçık ortada olan, liderinin kendisine generalrütbesi yakıştırdığı bu ihanet isyanına soykırımetiketi yapıştırıyorlar!..

Yoksa Prof. sıfatlı Mönch, savaş suçlusuilan ettiği kişinin 1930larda Hitler rejiminden kaçan bilim adamlarına kucak açtığını bilmez mi?.. Soykırım diye yırtınan Hilda Çoboyan, Atatürkü hem de o yıllarda bizzat Yunanistan Başbakanı Venizelosun Nobel Barış ödülüne aday gösterdiğinden habersiz olabilir mi?.. Peki, en alçakça yalanları Avrupa Parlamentosu salonlarından dünyaya haykıran Songül, Aysel, Şerafettin üçlüsü Atatürkün doğumunun yüzüncü yılında UNESCO tarafından olağanüstü bir devrimci, dünya barışının öncüsü, insanlar arasında hiçbir renk, din, ırk ayrımı gözetmeyen eşsiz devlet adamı ilan edildiğini bilmeyecek kadar cahil olabilirler mi?..

- Yoksa insan vasıfları mı yetersiz?..

e-posta: [email protected]

Tümü Ümit Zileli - Son yazıları

Ülkemizi Geri Almak 3 Ekim 2013 Per
Ülkemizi Geri Almak 11 Temmuz 2013 Per
İhanet!.. 4 Temmuz 2013 Per