Köşe Yazısı

Kapat
A+ A-

CHP liderine göre İhsanoğlu’nun adaylığı CHP imajını değiştirdi:

22 Temmuz 2014 Salı

‘Dine Karşı’ algısı silindi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu her ramazan ayında ilahiyat hocaları, din adamları ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda örgütlü sendikaların temsilcileriyle, İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in düzenlediği iftar yemeklerinde buluşuyor. Geçen hafta Ankara’da, önceki akşam da İstanbul’da yapılan bu iftarlarda Kılıçdaroğlu, din adamlarının görüş, eleştiri ve taleplerini dinledi. İstanbul’daki yemeğin ardından Ankara’ya dönüş yolunda Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerine konuşma fırsatı bulduk.
Ege’de, Muğla-İzmir-Ayvalık hattında, birkaç gün süren Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek turundan izlenimlerini sorduk.

‘Sahiller Ekmel Bey’in yanında’
CHP’nin güçlü olduğu ‘sahil’ bölgelerinden gayet olumlu gözlemlerle döndüğünü belirttikten sonra şöyle devam etti:
“Tatil yörelerindeki yurttaşlar Cumhurbaşkanlığı seçimi için çok duyarlı. Önemli bölümü günlerce kuyruk bekleyerek kayıtlarını aldırmış. Belediye başkanları, il ve ilçe başkanlarından tek tek rakamları istettim. Çok güzel. Bir kısım yurttaş da tatilini yarıda bırakıp oy vermeye dönecekler.”

‘Kadınlar çok ilgili’
İhsanoğlu’nun adaylığı ilk açıklandığında CHP tabanından fire verileceği değerlendirmeleri yapılıyordu. CHP liderinin ‘tatilcilerin’ ortak adaya bakışı konusundaki gözlemleri şöyle:
“En ufak bir tepki yok. Biz de gittiğimiz her yerde Ekmel Bey’in kim olduğunu, özelliklerini, neden, niçin aday yaptığımızı anlattık. CHP tabanında sorun yok. Özellikle kadınlardan yoğun ilgi var, hem seçime hem de Ekmel Bey’e yönelik.”

‘Rakibini tanıyorsunuz yetmez mi?’
Ege turunda ilçelerde yaptığı bölgesel toplantıları anlattı. İhsanoğlu’nu tanıtırken en fazla alkışı “Geçmişi temiz, şaibesiz” bölümü almış. Ortak adayın tanınırlık konusunu da Kılıçdaroğlu, oldukça ironik biçimde çözmüş:
“Ekmel Bey’in özelliklerini anlatırken ‘Onu tanımıyor olsanız bile rakibini (Erdoğan’ı kastederek) çok daha iyi tanıyorsunuz. Yetmez mi’ diyorum, yetiyor!”

CHP imajına önemli katkı
İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağına inandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ekmel Bey’in adaylığının CHP’ye de sağladığı çok önemli katkılar var” dedikten sonra şu değerlendirmeyi yaptı:
“Öncelikle on yıllardır bize karşı kullanılan ‘CHP dine karşı’ kampanyasının çürütülmesini sağlayacak. Aslında CHP bu haksız algıyı yıkmak için çok önemli adımlar attı. Başörtüsü meselesinin Türkiye’de bir sorun olmaktan çıkarılması, her yıl ramazan aylarında din adamlarımızla yaptığımız iftarlar bunların belli başlıları. Ancak şimdi Ekmel Bey gibi mütedeyyin bir şahsiyetin CHP tarafından Cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterilmesi bence bu haksız önyargıların tamamen ortadan kalkmasına katkı sağlayacak.”

Ülke çıkarı, parti çıkarının önünde
Ekmel Bey’in adaylığının içeride ve dışarıdaki CHP imajına sağlayacağı diğer katkıları da Kılıçdaroğlu şöyle sıraladı:
- Partimizde çok değerli arkadaşlarımız olmasına karşın Ekmel Bey’in aday gösterilmesi CHP’nin Türkiye’nin çıkarlarını, parti çıkarlarının önünde gördüğünün, Türkiye’nin huzuru ve barışı için büyük uzlaşıyı sağlayan parti olduğunun göstergesidir.
- Gösterdiğimiz adayın dış dünyadaki saygınlığı da CHP’nin artı hanesine yazılacak bir unsurdur.

İsrail istemese o madalyayı vermezler

CHP lideri, AKP’nin İsrail’e yönelik politikalarını eleştirirken Erdoğan’ın ABD’deki Musevi kuruluşları tarafından kendisine verilen Musevi Cesaret Madalyası’nı iade etmesini istemişti. Görüşmemiz sırasında kendisine madalyanın İsrail tarafından değil, Amerika’daki Musevi cemaatinin kuruluşları tarafından Erdoğan’a verildiğini anımsattığımızda bunun farkında olduğunu belirterek şu yanıtı verdi:

“Benim o sözlerime yönelik bazı eleştiriler oldu. Ancak o madalyayı İsrail’in isteği ve onayı olmadan kimse Erdoğan’a vermezdi. Bu yüzden de ‘madalya’ konusundaki ısrarımızı sürdüreceğim.”

‘Kürecik için doğruyu söylemiyorlar’

CHP liderinin, hükümetin İsrail politikasına ilişkin ikinci hedefi Malatya’daki Kürecik Radar İstasyonu. Kılıçdaroğlu ve CHP’li vekillerin İsrail’in güvenliği için kullanıldığını ileri sürdükleri radarın kapatılması yönündeki taleplerine karşılık, Dışişleri Bakanlığı önceki akşam radarın NATO envanterinde olduğu ve bilgilerinin İsrail ile paylaşılmadığı yönünde bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Doğru söylemiyorlar. O radar 2015’te NATO’ya devredilecek. Ayrıca radarın gerçek sahibi konumundaki ABD’li yetkililer geçmişte yaptıkları açıklamalarda ‘Biz buradan elde ettiğimiz bilgileri dostlarımızla paylaşacağız’ demişlerdi. Bu bilinmesine rağmen Dışişleri’nin açıklaması bu hükümetin diğer her konusunda olduğu gibi çifte standarttır” yanıtını verdi.

‘Gazze’de Mısır devreye girmeli’

Kılıçdaroğlu, Gazze’ye yönelik beklentisini de şöyle ortaya koydu:

“Yaşanan insanlık trajedisinin bir an önce sonlanması lazım. Erdoğan ve Davutoğlu’nun dışarıda hiç itibarları kalmadığından sözlerinin hiçbir değeri yok. Şu anda ateşkesi sağlayabilecek ülke Türkiye değil Mısır’dır. Mısır’ın daha aktif görev üstlenmesi ve çok daha süratli davranması lazım.”

Tümü Utku Çakırözer - Son yazıları

Büyü Bozuluyor 26 Ocak 2015 Pzt
Cumhuriyet Ne Yaptı... 19 Ocak 2015 Pzt
Özgürlük İçin Ayakta 12 Ocak 2015 Pzt