Volkswagen'in en ucuz elektrikli SUV'u geliyor: Fiyatına inanamayacaksınız

Volkswagen, ID.2 olarak adlandırılacak daha küçük bir modelle tamamen elektrikli SUV yelpazesini genişletiyor. Avrupa'da 20 bin Avro fiyatla çıkması beklenen yeni ID.2'nin SUV versiyonunun da şu anki modellerden çok daha uygun olacağı düşünülüyor.

Yayınlanma: 15.12.2023 - 12:14
Volkswagen'in en ucuz elektrikli SUV'u geliyor: Fiyatına inanamayacaksınız
Abone Ol google-news

Volkswagen elektrikli ürün gamında fiyatı daha düşük modeller hayata geçirmek istiyor. Bu kapsamda en son ortaya çıkan modellerde  biri ise ID.2 all SUV oldu.

Eylül ayında VW, ID.2 all adında süper mini boyutlu bir konsept EV duyurdu. Adından da anlaşılacağı gibi, araç daha yüksek sürüşlü bir crossover olarak ortaya çıkacak. Ancak ID.2 all'un üretim versiyonunun SUV'den bir yıl önce gelmesi bekleniyor. 

ID.2all SUV, ID.4 ve ID.5'in ardından tamamen elektrikli, ID markalı üçüncü VW SUV olacak. Bu konseptin adında 'SUV' kelimesinin kullanılması, gelecekte 'SUV' sloganını kullanmayı seçmeleri halinde, VW'ye ID.4 ve ID.5 serilerini genişletmek için daha fazla alan sağlıyor gibi görünüyor. 

Volkswagen ID.5

Yeni Volkswagen ID.2all konsepti geleceğin uygun fiyatlı elektrikli otomobilini öngörüyor.

ID.2'nin fotoğrafları ise konsept otomobilin profilinin ID.2 all süpermini ile yakından uyumlu olduğunu, kısa çıkıntılar ve bodur bir duruş için belirgin tekerlek kemerlerine sahip olduğunu gösteriyor. 

Volkswagen, ID.2 süpermini ve bu SUV varyantını destekleyecek yeni bir MEB Giriş platformu geliştiriyor. Tek bir şarjla 450 kilometreye kadar menzil potansiyeli ile 38kWh ve 58kWh batarya boyutları seçenekleri mevcut olacak. 125kW DC hızlı şarjın da standart olması ve 30 dakikanın altında bir sürede yüzde 10-80 oranında dolum yapması bekleniyor.

Volkswagen ID.3

VW ID.2 FİYATLARI

Fiyatlandırmaya gelince, ID.2 supermini'nin yaklaşık 20 bin Avro'dan başlaması bekleniyor, bu nedenle daha sağlam ID.2 SUV'un küçük bir prim talep etmesi ve ID.3 hatchback'in altında bir fiyat ile satılması bekleniyor. VW ID.3 şu anda markanın resmi distribütörü tarafından diğer elektrikliler gibi Türkiye'de satışa sunulmuyor. Ancak özel ithalat ile getirilen modeller 1 milyon 900 bin TL civarında satılıyor. VW ID.2'nin Peugeot e-208, Mini Cooper SE gibi modellerle rekabet etmesi ve benzer fiyatlarla, ID.2 SUV'un ise hatchhack versiyona göre yaklaşık yüzde 15 civarında daha yüksek bir fiyatla satılması bekleniyor. Avupa'da 22 bin Avro civarında satışa sunulması beklenen model en alt kademe olan yüzde 10 ÖTV ve yüzde 20 KDV ile Türkiye'de 30 bin Avro'nun altında bir fiyatla satışa sunulacaktır. Bu rakam Türk Lirası bazında şu anda 950 bin civarına denk geliyor.

VOLKSWAGEN ID.2 ALL SUV SATIŞ TARİHİ

Yeni Volkswagen Grubu teknolojisini kullanan üretim versiyonu ID.2 all SUV'un 2026 yılında satışa sunulması bekleniyor.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler