Kamudaki hekimler 72 yaşına kadar çalışmak zorunda: 'Aradaki fark özel hastaneye yöneltiyor'

Kamu hastanelerinde çalışan uzman hekimlerin maaşı, emekli olduklarında yüzde 51 düzeyinde düşüyor. Performans ödemeleri de eklenince emekli maaşları, çalışırken kazanılan gelirin yüzde 37’sine geriliyor. Maaşlarında düşüş yaşamak istemeyen hekimler, 72 yaşına dek çalışmak zorunda kalıyor.

Yayınlanma: 26.02.2024 - 03:00
Kamudaki hekimler 72 yaşına kadar çalışmak zorunda: 'Aradaki fark özel hastaneye yöneltiyor'
Abone Ol google-news

İktidarın “Giderlerse gitsinler” dediği hekimlerin, çalışma şartları ve sağlık emekçilerine yönelik şiddet nedeniyle yurtdışına göçü sürerken ülke içinde kalan hekimlerin de kamudan kopuşu sürüyor. Uzmanlar, kamuda çalışan hekimlerin “emekliliğe” ilişkin endişeleri nedeniyle de özel sağlık kuruluşlarına yöneldiğine dikkat çekiyor. Kamu hastanelerinde çalışan bir uzman hekimin emekli aylığı, çalışırken kazandığı taban+maaş ödemesi yüzde 51 düzeyinde seyrediyor. Performans ödemeleri eklenince ise emekli maaşı, çalışırken kazanılan gelirin yüzde 37’sine geriliyor. Hekimler de ya kamu kuruluşlarında 72 yaşına dek çalışmak zorunda kalıyor ya da özel hastaneleri tercih ediyor. 

‘HEKİM AÇIĞI’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İşyeri Temsilcisi Kubilay Yalçınkaya, “Kamuda uzman hekim maaşı 86 bin 887 TL ise bu uzman hekim  emekli olduğunda 45 bin TL emekli aylığı alıyor. Bu aradaki fark hekim arkadaşlarımızın özel sektörde daha yüksek aylıklarla çalışarak emeklilik dönemi için düşük emekli maaşları için birikim yapmaya yöneltiyor” diye konuştu. 

Yalçınkaya, “Hekimlerin çalıştıkları ile emekli oldukları maaş arasındaki uçurum, her geçen yıl artıyor. Özellikle bu politika uygulanıyor. Çünkü hekimlerin kamudan emekli olması istenmiyor. Çünkü hekim açığı var. Aradaki maaş farkının temel nedeni bu” dedi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler