Sonbaharda yürüyüş için öğle saatlerini tercih edin

Doç. Dr. Cüneyt Narin, hava sıcaklıklarının düşmeye, ılık da olsa rüzgarların esmeye başladığı sonbaharda kalp sağlığını korumanın önemine dikkat çekerek önerilerde bulundu.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 11:38
Sonbaharda yürüyüş için öğle saatlerini tercih edin
Abone Ol google-news

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Narin, kalp sağlığının korunmasında kişilerin kendi sorumluluklarının bilincinde olması gerektiğini ifade etti.

Alınacak önlemlerin küçük ama etkisinin büyük olduğunu belirten Narin, hastalanmamak, sonbahar ve soğuk hava koşullarında kalp sağlığını korumak için de alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

"Vücut ısınızı koruyun. Soğuk ve rüzgarlı havalarda giysilerinizi vücut ısısını koruyacak şekilde seçin. Özellikle göğüs bölgenizi korumaya özen gösterin.

* Kapalı mekanda egzersiz yapın. Sonbahar mevsiminde de düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Ancak soğuk ve rüzgarlı havalarda kapalı mekanları tercih edin.

* Yürüyüş saatlerini dikkatle seçin. Rüzgarlı havalarda sabah saatlerinde yürüyüş yapmaktan kaçının. Soğuğun kırıldığı öğle saatlerini tercih edin.

"KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRABİLİR"

* Yemekten hemen sonra egzersiz yapmayın. Ağır yemeklerin ardından hemen egzersiz yapmak kalp krizi riskini artırabilir. Egzersizi yemekten en az bir saat sonra yapmayı tercih edin.

* Ağır eşya taşımaktan kaçının. Soğuk havalarda enerji ihtiyacı artar, bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin. Düşük kalorili meyve ve sebzeleri sıkça tüketin.

* Enfeksiyonlardan korunun. Soğuk hava ile bağlantılı olarak grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı önlemler alın. Maske takın, hijyen kurallarına uyun ve gerekli aşıları yaptırın.

* D vitamini alımına dikkat edin. Sonbahar ve kış aylarında D vitamini eksikliği riski artar. Ancak D vitamini alımı kan tetkiki sonucuna göre hekim kararıyla alınmalıdır. Bu kural tüm vitamin alımları için geçerlidir.

* Grip aşısı yaptırın. Kronik sağlık sorunları olanlar özellikle grip aşısı yaptırmalıdır, çünkü viral enfeksiyonlar kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir.

* Temiz hava soluyun. Hava kirliliği, kalp ve damar sorunlarını artırabilir. Bu nedenle mümkünse havası temiz bölgelerde yaşamayı tercih edin.

Dr. Narin, kişilerin bu önerilere dikkat ederek sonbahar ve kış koşullarında kalp sağlığını koruyabileceklerini ifade ederek, "Ancak herhangi bir sağlık sorunu ya da özel bir tıbbi durumu olan kişinin doktoruna danışması her zaman önemlidir" dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler