Atatürk heykelinin dikilmesini reddettiler: Türk büyükelçiden açıklama geldi

Çekya’nın başkenti Prag’da Türk Büyükelçiliği’nin Cumhuriyetin 100’üncü yılı için bir parka Atatürk heykeli dikme talebinin ‘1915 Olayları’ gerekçe gösterilerek reddedilmesi üzerine Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ve Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'dan açıklama geldi. Bağış, “Henüz süreç bitmedi” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma: 15.08.2023 - 13:13
Atatürk heykelinin dikilmesini reddettiler: Türk büyükelçiden açıklama geldi
Abone Ol google-news

Heykelin dikileceği yer olarak büyükelçilik binasının yakınlarında yer alan Ankarska (Ankara) Caddesi'nde bulunan bir park belirlendi. Ancak büyükelçiliğin bu talebi reddedildi. Prag altıncı bölgesi sözcüsü, Çek medyasına yaptığı açıklamada, belediye meclisi üyelerinin isteği değerlendirdiğini, bölge yetkilileri ve Çekya Dışişleri Bakanlığı'yla görüşmelerin ardından, talebi reddetmeye karar verdiklerini söyledi. Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve eski AKP'li vekil olan Prag Büyükelçisi Egemen Bağış konuyla ilgili açıklamada bulundu.

'KARDEŞLİK PROTOKOLÜ BİTER'

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Prag Büyükelçiliği'nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı dolayısıyla bir parka Atatürk heykeli koyma talebini reddeden kardeş kenti Prag altıncı bölgesine mektup yazdı. Kararın gözden geçilmesini talep eden Başkan Uysal, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e iftira niteliğinde bakış açısıyla bir karar verildiği takdirde derhal kardeş kent sözleşmesini feshedeceğimizi bildirdik” dedi. 

Başkan Uysal, Prag Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı için büyükelçilik binası karşısında yer alan Ankara Caddesi’ndeki parka Atatürk heykeli koymak istemesinin Prag altıncı bölge yönetimince reddedilmesini derin bir üzüntüyle öğrendiklerini söyledi. 

Belediye yönetimi kararının şu an için bir ara karar niteliğinde olduğunu dile getiren Başkan Uysal, “Karar çok yanlış bir bilgiye, çok yanlış bir kabule dayalı. Tartışmalı 1915 olaylarıyla ilgili Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sorumlu tutmaya kalkışan bilgisizce bir kabule dayanıyor. Bunu kabul etmemiz hiç mümkün değil” diye konuştu. Prag altıncı bölge belediye yönetimine bugün itibarıyla İngilizce mektup kaleme aldıklarını dile getiren Uysal, kararın gözden geçirilmesini talep ettiklerini aktardı. Uysal, şunları söyledi:

“Karşılıklı ilişkilere çok emek verdik. Bir kardeşlik protokolü imzaladık. Ama bizim cumhuriyetimizin kurucusu olan, demokrasi ve insan hakları açısından çok kurak bir bölge Ortadoğu’ya 100 yıl önce kadın hakları, seküler devlet yapısı, anayasal düzen gibi demokrasinin temeli olan şeyleri getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e iftira niteliğinde bakış açısıyla bir karar verildiği takdirde derhal kardeş kent sözleşmesini feshedeceğimizi bildirdik.”

KARDEŞ KENT İLİŞKİLERİ 2015’TE BAŞLADI

Muratpaşa Belediyesi, Prag altıncı bölgesiyle 2015’te imzalanan iyi niyet bildirgesinin ardından Eylül 2022’de kardeş kent olmuştu. Prag altıncı bölge belediye binasında düzenlenen kardeş kent protokolü imza törenine Türkiye Cumhuriyeti Prag Büyükelçisi Egemen Bağış da katılmıştı. İptali gündemde olan protokol, kültürel mirasın geliştirilmesi ve korunması, sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda temel belediyecilik hizmetlerinde iyi uygulama örneklerinin paylaşılması ve ekonomi, çevre, ticaret, turizm, kültür, spor alanlarında iş birliği ve deneyim paylaşımını kapsıyor.

PRAG BÜYÜKELÇİSİ: SÜREÇ BİTMEDİ

Türk Büyükelçiliği’nin Atatürk heykeli talebinin reddedilmesinin ardından Prag Büyükelçisi olarak atanan ''Bakara makara'' sözleri ile hafızlarda yer kazanmış eski AKP'li milletvekili Egemen Bağış ise "Gazi Mustafa Kemal hepimizin ortak değeridir. Henüz süreç bitmedi. Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 1924 yılında başladı. Prag Büyükelçiliğimiz 1928 yılında açıldı. Büyükelçilikte Atatürk heykeli yoktu. İki yıl evvel 10 Kasım'da büyükelçiliğimizin içinde Atatürk heykelinin açılışını yaptık" ifadelerini kullandı.  

“YENİDEN GÖRÜŞECEĞİM”

Bağış, "Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı nedeniyle büyükelçiliğimize yakın bir parkın içinde bir Atatürk heykeli olsun istedik. Belediye Başkanı kabul etti. Sponsor bulduk. Çekya Dışişleri Bakanlığı olumlu görüş verdi. Başbakanın ulusal güvenlik danışmanından da olumlu görüş alındı. İlçe belediyesi içinde koalisyonu oluşturan küçük partilerden biri sorun çıkardı. Konuyla ilgili ilçe belediye meclisinde ara karar alındı. Belediye Başkanı ile perşembe günü yeniden görüşeceğim” açıklamasında bulundu.  

“BELEDİYE BAŞKANI SİYASİ BASKI ALTINDA KALDI”

"Bizim niyetimiz kurucumuz Atatürk'ün anısını yaşatmak" diyen Bağış, şu ifadeleri kullandı:  

"Burada Türkiye karşıtı lobiler var; FETÖ var, PKK var, Ermeni ve Rum lobileri var... Biz alanı boş bırakmıyoruz. Hepsiyle mücadele ediyoruz. Belediye Başkanı, koalisyonun yapısı nedeniyle siyasi tehdit altında kaldı. Biraz zamana ihtiyaçları var. Prag'da 19 ilçe belediyesi var. Gerekirse başka seçenekleri de değerlendiririz. Süreç devam ediyor. Gelecek yıl 2024, Çekya ile diplomatik ilişkilerimizin 100’üncü yılı olacak. Çekya’da 3 ayrı şehitliğimiz ve anıtımız bulunmaktadır. Birinci Dünya Savaşı'nda Rus ordusu ile savaşan Avusturya-Macaristan ordusuna yardım amacıyla Ağustos 1916'da Çanakkale’den gönderilen 15'inci Kolordu'ya mensup, Galiçya cephesinde yaralanarak veya hastalanarak şehit olan yaklaşık 5 bin askerimizden 508'i Pardubice kentindeki şehitlikte, 387'si Hodonin kentindeki şehitlikte ve 295'i de Vallaske Mezirici kentindeki şehitlikte yatıyor. Çekler ile ilişkilerimiz Osmanlı döneminde de Avrupa’nın güvenliği ve istikrarı için birlikte kan dökecek kadar güçlüydü. Bu şehitliklerimizde her yıl Çek makamlarının katılımıyla 18 Mart Şehitler Günü’nde anma törenleri yapıyoruz. Üç şehitliğin yıllık bakımları da büyükelçiliğimiz tarafından yaptırılmaktadır.” 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon