TÜİK gelirlerine anayasal engel!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hazine yardımı, taşınır ve taşınmaz mallardan elde edilecek gelir ve bağışlardan faydalanmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni (CBK) anayasaya aykırı olması gerekçesiyle iptal etti.

Yayınlanma: 17.04.2024 - 04:00
TÜİK gelirlerine anayasal engel!
Abone Ol google-news

TÜİK’in verilerinin doğruluğu tartışma yaratırken, AYM’den de dikkat çeken bir karar çıktı. CHP, 2021’de  TÜİK’in gelirlerini düzenleyen aynı tarihli CBK düzenlemesinin iptali için başvuruda bulundu. AYM, yaptığı inceleme sonucunda TÜİK gelirlerini düzenleyen CBK kararının iptalini 1 Şubat’ta kararlaştırırken, gerekçeli kararını dün Resmi Gazete’den yayımladı. Söz konusu CBK düzenlemesi kapsamında; TÜİK’in “genel bütçeden yapılacak hazine yardımı, taşınır ve taşınmaz mallardan elde edilecek kazanç, kurumun tarafsızlığını etkilemeyecek yardımlar, proje ve satış gelirleri, gelirlerin değerlendirilmesiyle elde edilen gelirlerden” faydalanarak bir gelir elde etmesi öngörülüyordu. CHP, TÜİK gelirilerinin CBK ile değil yasayla düzenlemesi gerektiğini belirterek söz konusu CBK kararının iptalini istedi. AYM, yaptığı inceleme sonucunda önceki aldığı kararlarına atıf yaparak, “kamu tüzel kişilerin görev, yetki ve yapısı gibi konuların CBK’yle düzenlenmeyeceğini” belirtti. Yüksek Mahkeme, bu gerekçeyle TÜİK gelirlerinin yasayla düzenlenmesi gereken alanda kaldığına karar vererek, söz konusu CBK’nin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti. Söz konusu karar Resmi Gazete’de yayımlandıktan 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

AYM BAŞKANVEKİLLİĞİNE BASRİ BAĞCI SEÇİLDİ

Yüksek Mahkeme’nin 21 Mart’ta yapılan seçimde başkanvekilliği görevini yürüten Kadir Özkaya, yeni başkan olarak seçilmişti. Özkaya’dan boşalan başkanvekilliği görevi için AYM Genel Kurulu’nda dün seçim yapıldı. Basri Bağcı, 9 oy alarak salt çoğunluğu sağladı ve AYM Başkanvekili oldu. Ankara adli yargı hakim adayı olarak 1989’da mesleğe başlayan Bağcı, 2 Nisan 2020’de AYM üyeliğine seçildi, 6 Nisan 2020’de görevine başladı.???????


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon