CHP kazandı, AKP itiraz etti... Gaziosmanpaşa'da 'Süleyman Soylu' devrede: 'Kirli ellerinizi çekin!'

CHP adayı Hakan Bahçetepe'nin seçimi önde bitirdiği Gaziosmanpaşa'da AKP'lilerin itirazı üzerine gerginlik yaşanıyor. CHP'li Gökhan Günaydın, "Gaziosmanpaşa’dan kirli ellerinizi çekin! 970 oy farkla kazandığımız GOP seçiminde, yapılan itiraz üzerine tüm sayımın yeniden yapılmasına karar verilmiştir. YSK’ya yaptığımız itirazın sonucunun beklenmesi gerekirken, ısrarla sayımı başlatmaya çalışmaktadırlar" açıklamasını yaptı.

Yayınlanma: 03.04.2024 - 12:36
Abone Ol google-news

31 Mart yerel seçimlerinde kıyasıya yarışın yaşandığı İstanbul Gaziosmanpaşa'da AKP temsilcileri seçime itiraz etti. 

Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na yapılan başvuruda oyların yeniden sayılmasını istedi. CHP temsilcileri ise itirazın hukuksuz gerekçelere dayandığı belirtilerek YSK'ya itirazda bulundu.

Bu itirazın sonucu beklenmeden yeniden sayıma geçilmek istenmesi gerginliğe yol açtı.

"KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİN!"

Dün geceden beri İstanbul'daki itiraz sürecini diğer parti yöneticileriyle birlikte yakından takip eden CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, yeni bir açıklama yaparak "Hak yemeyiz, hakkımızı da yedirmeyiz" dedi.

Günaydın'ın açıklaması şöyle:

"Gaziosmanpaşa’dan kirli ellerinizi çekin.. 970 oy farkla kazandığımız GOP seçiminde, yapılan itiraz üzerine, geçersiz oylarla sınırlı kalınmayarak, bir başka skandala imza atılmış ve tüm sayımın yeniden yapılmasına karar verilmiştir. YSK’ya yaptığımız itirazın sonucunun beklenmesi gerekirken, ısrarla sayımı başlatmaya çalışmaktadırlar.. Sabık Bakan, GOP’tan elini çek! Belediyede yanlış işler yapmaktan vazgeçin! Hak yemeyiz, hakkımızı da yedirmeyiz"

Aynı saatlerde CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı'da arbede görüntüsü paylaştı, "AKP hukuksuz şekilde itiraz ediyor! Kavga çıkıyor! Tüm İstanbullu vatandaşlarımızı bizlere destek olmaya davet ediyoruz!" çağrısı yaptı.

Gaziosmanpaşa'da seçim yarışını CHP adayı Hakan Bahçetepe yüzde 40.47, AKP adayı Hasan Tahsin Usta da yüzde 40.01 oyla tamamlamıştı.

GÜNAYDIN, SOYLU-HAKİM DİYALOĞUNU ANLATMIŞTI

CHP'li Gökhan Günaydın, oy farkının az olduğu Gaziosmanpaşa'da ilçe seçim kuruluna gelen AKP'li Soylu'nun odasına gittiği hakime "Beni gördüğünüzde niye ayağa kalmadınız" dediğini anlatmıştı.

TELE 1 canlı yayına katılan Günaydın, şöyle konuştu:

"Bu fotoğraf o kadar anlamlı ki, İstanbul'da 39 ilçe var, milletvekillerimizin tamamını, milletvekili olmayan Parti Meclisi üyelerimizi ilçelerin tamamına dağıttık ama yetmedi. Geçmişte milletvekilliği yapmış arkadaşlarımız var, en son kurultayda birisi 'A'yı, birisi 'B'yi desteklemiş, hepsine ayrı ayrı telefon ettim beni reddeden bir kişi olmadı."

'OYLARIN DEĞİŞTİRİLMESİNİ ENGELLEMEMİZ GEREKİYORDU'

1000 oy farkla CHP'nin önde olduğunu belirten Günaydın, şunları söyledi:

"Gaziosmanpaşa'da kim vardı, Namık Tan. Bizim Washington Büyükelçimizdi. Namık Bey'e dedim ki, 'Gaziosmanpaşa'ya gider misiniz', 'Ne demek, memnuniyetle giderim' dedi. Biz niye oraya gitme ihtiyacı duyduk? Sabah saat 04.00, 1000 oy farkla Gaziosmanpaşa'yı aldık, AKP itiraz ediyor, sandıklar yeniden sayılıyor. Burada gördüğünüz torbalar, bazıları hala geliyor salona, bazıları ise yeniden sayım için ayrılıyor. Hem buralara nezaret etmeliyiz hem de o torbalara kirli ellerin uzanıp da oyları değiştirmesine engel olmalıyız.

Biz bunların tamamının ıslak imzalı tutanaklarını almışız, tamamını taramışız, dijital ortama aktarmışız. Artık orada hiç kimse üç kağıtçılık yapamaz. Geriye bir tek şey kalıyor. İtirazla o torbaların içindeki oyları değiştirirlerse, itirazla yapılan tutanaklarda bu sonuçlar değiştirilebilir. O halde benim bunu engellemem lazım."

'BİZDEN 1 SAAT EVVEL SÜLEYMAN SOYLU ORAYA GİTMİŞ'

AKP İstanbul Milletvekili ve eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun da Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na geldiğini ve kuruldaki hakimle görüştüğünü belirten Günaydın, "Üstelik de oraya sabık İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bizden 1 saat evvel gitmiş. Biraz önce araçsallaştırılmış yargıyı, hakimi ve savcıyı eleştirdim ya, orada da bir arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Kendisini tanımam. Bir kadın hakim. Odasına giriyor Süleyman Soylu. Hakim, 'Buyrun' diyor. Hakime diyor ki, 'Beni gördüğünüzde niye ayağa kalmadınız?' Kadın hakim de diyor ki, 'Çünkü ben hakimim'. Kutlamaya gitsem yanlış anlaşılacak diye kutlamadım. Hakimin yaptığı çok önemli bir şey. Hala Cumhuriyet'in böyle hakimleri var" dedi.

Soylu'nun seçim kurulunda olduğunu öğrendikten sonra Gaziosmanpaşa'ya gittiklerini ifade eden Gökhan Günaydın, "Biz il başkanlığındaydık, onu duyunca il başkanı Özgür Çelik'le hemen Gaziosmanpaşa'ya gidelim dedik. Oradaki baskıyı görünce milletvekilimiz Ali Gökçek, Pendik'teydi. 'Rica ediyorum Gaziosmanpaşa'ya geçin' dedim. Biz oraya ulaştığımızda 3 milletvekilimiz kapı gibi orada duruyordu. Onların yanına 2 milletvekili ve 1 il başkanı daha geldi, hadi çalsınlar bakalım" diye konuştu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler