İYİ Parti işbirliğine 'hayır' dedi... 'Yerel seçimlere hür ve müstakil gireceğiz'

Son dakika haberi... İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, kararın Genel İdare Kurulu'nda 35'e 14 oy çokluğu ile alındığını aktardı. Zorlu, "2024 yerel seçimlerine hür ve müstakil gireceğiz" dedi.

Yayınlanma: 04.12.2023 - 19:36
İYİ Parti işbirliğine 'hayır' dedi... 'Yerel seçimlere hür ve müstakil gireceğiz'
Abone Ol google-news

İYİ Parti Meral Akşener başkanlığında toplanan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında, CHP'nin 2024 yerel seçimlerde işbirliği teklifi oyçokluğuyla reddedildi.

"İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜMÜZDE ROTANIN YENİDEN BELİRLENMESİ..."

GİK toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve kurmaylarının geçen günlerde İYİ Parti Genel Merkezi'ne olan ziyaretlerinde 2024 Yerel Seçimleri için işbirliği yapma teklifi ilettiğini anımsattı.

Zorlu, açıklamasında GİK kararına ilişkin şunları söyledi:

"Bu çerçevede Genel İdare kurulumuz bugün toplanarak söz konusu teklife ilişkin nihai bir karara varmıştır. Ancak öncelikle aracılığınızla şu görüşlerimizi milletimizle paylaşmak istiyoruz. İYİ Parti, milletimizin kutuplaştırıldığı böylesine bir dönemde, kendisine tek çıkış yolu aradığı bir zamanda Türk avazı, umut çığlığı olarak kurulmuş ve bugünlere gelmiştir. Çok açık ki İYİ Parti’yi aziz Türk milleti kurmuştur. İYİ Parti; milli kimlikten yoksun bir politikayla Türk devletini Türksüzleştirmek siyasetini güdenlere karşı, tertemiz Türk evlatlarının sesi olmuştur. Cumhuriyet ve demokrasi, hukuk ve adalet çığlığı kulakları sağır ederken, bu sesi duymazdan gelenler bilsinler: İYİ Parti, Cumhuriyet’in yeni yüzyılında, 100 yıl önceki o inanç ve ruhla aydınlığı müjdeleyecektir. Mahalli idareler seçimi, Türk milletinin bu kötü gidişata yol açanlara mesajını vereceği bir seçim olacağı gibi; İYİ Parti açısından iktidar yürüyüşümüzde rotanın yeniden belirlenmesi anlamını taşıyacaktır. O rota milletimizin ta kendisidir."

"EN DOĞRU ADAYLARLA ÇIKACAĞIZ"

Toplantıda hemen hemen tüm GİK üyelerinin görüşlerini büyük bir açıklıkla ortaya koyduğunu ve ardından oylamaya geçildiğini bildiren Zorlu, şöyle devam etti:

"Bu, siyasi tarihimizde çok fazla örneği olmayan bir demokrasi şölenine dönüşmüştür. Mesele bütün yönleriyle irdelenmiş ve yapılan oylama neticesinde Genel İdare Kurulumuz; 2024 yerel seçimlerine ‘hür ve müstakil’ olarak girme kararı almıştır. Unutulmamalıdır ki cesurlar hareketi; ‘zafere giden yolda her yol mübah’ anlayışına bir karşı duruştur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, ülkemizi karanlığa sürükleyen bu muktedir siyasi anlayışın karşısında durmaya, milli mukaddesatımıza milletimizin üçüncü bir yola, alternatif çağrısına da sahip çıkarak yol yürümeye devam edeceğiz. İYİ Parti olarak 2024 seçimlerine ‘hür ve müstakil’ olarak, yani Genel Başkanımızın ifade ettiği gibi 'özü başımıza' gideceğiz. Seçmenimizin karşısına en doğru adaylarla çıkarak, İYİ Belediyecilik parolası ile milletimize hizmet etme sorumluluğunu onlarla paylaşacağız. Bu kararımızın öncelikle ülkemize, milletimize, İYİ Parti ailesine hayırlar getirmesini diliyorum."

"KARAR OYÇOKLUĞU İLE ALINDI"

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Zorlu, kararda etkili olan oybirliği hususundaki soruyu, şöyle yanıtladı:

"Karar oy çokluğu ile alındı. Bu kararın bir özelliği var, getirilen bir teklif genel başkanımız tarafından Genel İdare Kurulumuza yansıtıldı, değerlendirmek üzere getirildi. Orada da bu karar bu şekilde oylandı ve çıktı. Tartışmaya o anlamda kapalı. Matematiksel, çoğunluk veya azınlık üzerine gitmemek gerekiyor. Bildiğiniz gibi yetkili kurullar bu kararları aldığında bütünsel bir karar olarak bir partiyi temsilen onun görüşünü tayin edecek şekilde alıyor. Bütün Genel İdare Kurulu üyelerimiz görüşlerini beyan ederken şunun altını çizdiler ‘karar ne olursa olsun hepimiz partimizin alacağı bu kararın arkasında duracağız ve inşallah 2024 seçimlerinde İYİ Partimizi, milletimizin arzu ettiği alternatif siyaset yolculuğuna doğru taşıyacağız."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon