Kahramanmaraş'taki Kuşkayası Dağı'nda tedirgin eden hareketlilik... Prof. Ercan, 'yanardağ' açıklamasını geri aldı

Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası Dağı'ndan dumanlar yükseldi. Dağdan aşağıya siyah sıvıya benzer bir maddenin aktığı da görüldü. Tedirgin eden görüntüler üzerine Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan, ilk açıklamasında öne sürdüğü "depremde ortaya çıkan enerjiyle birlikte yanardağ oluştuğu" görüşünün yanlış olduğunu dile getirdi ve "Alan gözlemlerinde bir uçkun (heyelan) olduğu ortaya çıkmıştır" dedi.

Yayınlanma: 11.02.2023 - 09:37
Abone Ol google-news

İki büyük depremin meydana geldiği Kahramanmaraş'ta bu kez bir dağın zirvesinde görülen duman ve siyah sıvı madde tedirginliğe yol açtı. 

Göksun ilçesine bağlı Büyükkızılcık köyüne yakın noktada bulunan Kuşkayası Dağı'ndaki bu görüntüntüler üzerine yurttaşlar, uzmanlardan duruma açıklık getirmesini istedi.

Tedirgin eden görüntülere İTÜ Öğretim Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Övgün Ercan'dan açıklama geldi.

Ercan, sosyal medya hesabından şu değerlendirmede bulundu:

"M7,9'luk depremde çıkan güre (enerji) 1 megaton (1 milyon ton) TNT'ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını (mağmayı) devindirip Kahramanmaraş'ta oluşturduğu kırıktan 2000 C'de kızgın, akışkan karatas (bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur.

Kahramanmaraş Göksun Kuşkayası dağında depremle oluşan derin yarıntıdan çıkan bılkı(lav), kül, su buharı, dağdaki karı eritip, çamurların birlikte kızgın bir akışkan olarak dağın eteğine 40-60 km/saat hızla akmıştır. Yerleşim olsaydı ölümcül olurdu. Buna 'yanardağ laharı' denir."

Prof. Dr. Ercan, daha sonra yeni bir açıklama yaparak, 'yanardağ' görüşünün yanlış olduğunu belirtti. Ercan, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün paylaşılan“dağ yanıyor, buharlar çıkıyor” diyerek yapılan video paylaşımında, verilen bilgiler doğrultusunda LAHAR, yanardağcık lav, çamur akıntısı olabileceğini sandığımız olayın, alan gözlemlerinde bir uçkun(heyelan) olduğu ortaya çıkmıştır. Yanma bilgisi de yanlıştır.

 

 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler