Kobani davasında hüküm duruşması ertelendi: Mahkemeden tahliye çıkmadı

Son dakika haberi... Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Kobani davasında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 18 tutuklunun tahliye talebini reddetti.

Yayınlanma: 17.04.2024 - 17:11
Kobani davasında hüküm duruşması ertelendi: Mahkemeden tahliye çıkmadı
Abone Ol google-news

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında mahkeme, dosya incelenmesinin sürmesini gerekçe göstererek hükmün açıklanmayacağını, bunun yerine tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarının incelenmesine karar verdi. Mahkeme, tüm tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarının devamına karar verdi. 

Kobani davası, dün Sincan 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayla görülmeye devam etti. Söz konusu duruşmada hükmün açıklanması bekleniyordu. Ancak mahkeme, dava dosyasının incelenmesinin tamamlanmadığını gerekçe göstererek hükmün  bu duruşmada açıklanmayacağını, tutuklu sanıkların durumlarının incelenmesine karar verdi. Söz konusu mahkeme kararının "çok acil" uyarısıyla sanık avukatlara ve sanıklara duruşma öncesi iletildiği de öğrenildi.

DEM PARTİ YARGIYA SESLENDİ

Bu nedenle duruşmada tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin incelenmesi yapıldı. Duruşma öncesinde HDP eş genel başkanları Tuncer Bakırhan ve Tülay Hatimoğulları davanın görüldüğü Sincan Ceza İnfaz Kurumları önünde basın açıklamasında bulundu. Bakırhan, mahkeme hayetinin tarihi bir sorumluluğun eşiğinde olduğunu belirterek, "Mahkeme heyetini tarihi bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu bu tarihi sorumluluğunu hakkıyla yerine getirmesi çağrısı yapıyoruz. Bugün hem tahliye istiyoruz hem de haksız hukuksuz bir şekilde yıllardır içeride olan arkadaşlarımızın beraat etmelerini bekliyoruz" dedi. Bakırhan'ın ardından açıklamalarda bulunun Hatimoğulları ise "Davanın son haline gelecek olursak buradan bütün Türkiye’deki demokrasi güçleri adına, Türkiye’de barışı savunanlar adına, yargıya çağrımızı yineliyoruz. Yargıya diyoruz ki sizler dosyanın gerçekliğine bakarak ve gerçekten yasalara bakarak karar vermeniz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

SİYASİLERDEN DE DESTEK GELDİ

DEM Parti eş başkanları, merkez yürütme kurulu üyeleri ve aralarında eski HDP EŞ Genel Başkanları Sezai Temelli ve Mithat Sancar'ın da bulunduğu milletvekilleri ile partinin İnsan ve Hukuk Komisyonu üyeleri de katıldı. DEM Parti yetkililerinin yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever duruşmayı takip etti. Öte yandan TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da davayı takip eden siyasetçilerden biri oldu.

DEMİRTAŞ ARKADAŞLARININ TAHLİYESİNİ TALEP ETTİ

DEM Parti'nin basın açıklamasının ardından duruşma başladı. Duruşma tutukluluk incelemesi ile başladı. Demirtaş, Edirne Cezaevi'nden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşmada Demirtaş, "Herhangi bir söz talebim yok, tüm arkadaşlarımın özgürlüğünü talep ediyorum" dedi. Eski RTÜK üyesi ve dönemin HDP MYK üyesi Ali Ürküt’ün avukatı ve oğlu Erhan Ürküt, “Ali Ürküt cezaevine girdiğinde hiçbir sağlık sıkıntısı yoktu. Kısa bir süre önce kanser teşhisi konuldu” dedi.

TAHLİYE KARARI ÇIKMADI

Mahkeme ifadelerin tamamlanmasının ardından verilen aranın ardından ara kararını açıkladı. Mahkeme, yapılan itirazlara karşın tüm tutuklu sanıkların tutukluluk durumlarının devam edilmesine karar verdi. Mahkeme, hükmün açıklanması için davanın 16 Mayıs'a ertelenmesini kararlaştırdı. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler