Son dakika haberi... TKP'den İstanbul kararı

Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul adaylarını tanıttı. Toplantıda TKP'nin İBB'de kendi adayı ile seçime gireceği belirtildi.

Yayınlanma: 23.02.2024 - 12:51
Son dakika haberi... TKP'den İstanbul kararı
Abone Ol google-news

Türkiye Komünist Partisi (TKP) 31 Mart Yerel Seçimleri'ndeki adaylarını tanıtmak ve bir değerlendirme yapmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda TKP'nin İBB'de kendi adayı ile seçime gireceği belirtildi. Buna göre partinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı gazeteci-yazar Orhan Gökdemir oldu. 

Basın toplantısında konuşan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, “TKP'nin meselesi haklı çıkmak değil. Haklı çıkmanın üzerine dik duracağız. AKP'nin seçimi almamasını, Türkiye'nin ayağa kalkmasını istiyorsak biz kendimiz ayağa kalkacağız. Türkiye’de solun CHP ve DEM Parti gölgesinden kurtulması lazım. Kimseyle pazarlık yapmadık, bu partilere destek vermeyeceğiz. Türkiye solunun da CHP ve DEM Parti etrafındaki gri alanda siyaset yapma çabalarını doğru" dedi.

"KADIKÖY'DE İDDİALIYIZ"

“Hedefimiz insanların eşitlik içerisinde kardeşçe yaşadığı bir ülke” diyen Okuyan, “ Yerel yönetimlerle ortaya çıkarabileceğimiz örneklerin aslında bu mücadeleye çok büyük katkısı olacağını Türkiye'de emekçi halka büyük bir umut vereceğini düşünüyoruz. Nitekim 10 yıllık bir deney var. Bir ittifakla Türkiye Komünist Partisi'nden seçime giren bir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu var. 10 yıllık süreçte topluma ne kadar büyük bir umut kaynağı olduğunu beraber gördük” ifadelerini kullandı. Okuyan, “Dönüşüm yerel yönetimlerden başlamaz ama yerel yönetimlerde Türkiye'nin büyük dönüşümüne ilham kaynağı olmaya başladık. Herkesin üzerinde durduğu Sayın Maçoğlu'nun aday olmasıyla beraber bir Kadıköy örneği var. Evet Kadıköy'de iddialıyız” dedi. 

"55 İLDE ADAY ÇIKARTIYORUZ"

“Bir hedefimiz de belediye meclis üyelerinde TKP üyelerinin sayısını arttırmak” diyen Okuyan, “Türkiye'nin her yerinde belediye meclisinde aday gösterdik. Belediye başkanlıklarında 28’i Büyükşehir olmak üzere 55 ilde aday çıkarttık. Birçok ilçede belediye başkan adayı çıkartıyoruz. Sadece iki yerde TKP başka parti için oy ister. Birincisi Artvin’in Kemalpaşa ilçesidir. SOL Parti adayının kazanabileceğini düşündüğümüz için ve aday çıkartıp riske atmamak için. Dİğeri de Hatay’ın Samandağ ilçesinde Türkiye İşçi Partisi’nin adayının karşısında aday çıkarmıyoruz. Bununla ilgili de pazarlık yapmadık kendimiz karar verdik” dedi.

"İKİ MÜTEAHHİDİN DE KAZANMASI KAYBETTİRECEK"

TKP'nin İBB başkan adayı olan Orhan Gökdemir ise konuşmasında, “İstanbul’da aday olan iki müteahhidin de kazanması, bu kentin yoksullarının kaybetmesi anlamına gelecek” dedi.

Gökdemir, "bir gazeteci olarak İstanbul’un yağma tarihini çok yakından bildiğini ve bu sürecin on yıllardır devam ettiğini" belirtip şunları ekledi:

"Geçenlerde Sazlıdere’de yoksulların evlerine el koydular, yıktılar. Mahalleli Başakşehir Belediye Başkanlığı önünde toplandı, ‘Evlerimizi size teslim etmeyeceğiz’ dedi. Ben de eylemdeydim. Başakşehir Belediyesi, devasa bir yapı. Karşısında Sultanahmet’ten büyük bir cami. Etrafında çok sayıda AVM, geri kalanı inşaat. Ortada din, etrafında sermaye. Muazzam bir çirkinlik. İşte iki müteahhit adayın da sunduğu İstanbul bu."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler