Son dakika haberleri... 31 Mart yerel seçim sonuçları: Türkiye'nin gözü İstanbul'da... İşte İstanbul'da son durum!

Türkiye bugün yerel seçimler için sandığa gitti. İstanbul'da 22 partili, 27 bağımsız olmak üzere 49 adayın İBB Başkanlığı için yarıştığı seçimde oy verme işlemi saat 17.00 itibarıyla sona erdi. Yayın yasağının da sona ermesiyle birlikte resmi olmayan sonuçlar gelmeye başladı. İşte İstanbul'da seçim sonuçlarına ilişkin son gelişmeler...

Yayınlanma: 31.03.2024 - 19:17
Son dakika haberleri... 31 Mart yerel seçim sonuçları: Türkiye'nin gözü İstanbul'da... İşte İstanbul'da son durum!
Abone Ol google-news

Türkiye, bugün bir kez daha yerel seçimler için sandık başına gitti.

Önümüzdeki 5 yılın yerel yönetimlerinin belirleneceği seçimlerde ülke genelinde yaklaşık 208 bin sandıkta oy kullanıldı. Yurt genelinde oy verme işlemi saat 17.00'de bitti ve sayıma geçildi. 

Yurttaşlar büyükşehirlerde; Büyükşehir Belediye başkan adaylığı, ilçe belediye başkan adaylığı, ilçe belediye meclis üyesi adaylığı, muhtarlık ve ihtiyar heyeti olmak üzere 4 farklı oy kullandı. 

Büyükşehir olmayan illerde ise; il belediye başkanlığı, il genel meclis üyeliği, ilçe belediye meclis üyeliği, muhtarlık ve ihtiyar heyeti için oy verildi. 

İSTANBUL'DA SON DURUM NE?

İşte resmi olmayan ilk sonuçlara göre, saat 01.19 itibarıyla İstanbul'da son durum...

EKREM İMAMOĞLU (CHP): Yüzde 52.46

MURAT KURUM (AKP): Yüzde 40.53

MEHMET ALTINÖZ (YENİDEN REFAH PARTİSİ): Yüzde 2,61

MERAL DANIŞ BEŞTAŞ (DEM PARTİ): Yüzde 2,09

AZMİ KARAMAHMUTOĞLU (ZAFER PARTİSİ): Yüzde 0,91

İMAMOĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

İBB Başkanı İmamoğlu, oy sayımı devam ederken ilk açıklamasını yaptı:

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sizleri İstanbul CHP İl Başkanlığımızda sayın il başkanımız Özgür Çelik ile selamlıyoruz. Sizleri bilgiledirme ihtiyacı hissettik. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda şunu söyleyebilirim ki vatandaşımızın bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda.

Çok ciddi bir veri akışımız var. Şu an itibarıyla yüzde 40'a doğru giden bir veriye sahibiz. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda vatandaşımızın teveccühü, bize olan inancı karşılığını göstermiş durumda. Gördüğümüz fotoğraf bizi ziyadesiyle memnun etmektedir

Bizim için büyükşehir kadar önemli iki döküman var. İlçe belediyeler ve belediye meclis üyeliği. Oy kullanan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. İyi veriler akmakta ama tüm sonuçlar belli olduğunda daha rahat bir açıklama yapmış olacağız."

OY TORBALARI İLÇE SEÇİM KURULLARINA GELMEYE BAŞLADI

İstanbul'da oy sayma işlemlerinin tamamlanmasının ardından oy pusulalarının bulunduğu torbalar ilçe seçim kurullarına getirilmeye başlandı. Fatih'te toplanan oylar ilçe seçim kuruluna getirilmeye devam ediyor.

Sabah saat 08.00'da başlayıp, saat 17.00'da sona eren oy verme işleminin ardından okullarda sayılan oylar, sandık başkanları eşliğinde Fatih Spor Kompleksi'nde bulunan İlçe Seçim Kurul Başkanlığına getirildi.

Polis ekipleri, Fatih Spor Kompleksi içinde ve girişinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Sandık başkanları, oy torbaları ve tutanaklarıyla birlikte seçim kuruluna geldi. Polis nezaretinde içeri giren sandık başkanları, bulundukları bölge önüne gelerek içlerinde oyların bulunduğu çuvalları teslim etti. Tutanakla alınan oy çuvalları belirlenen güvenli bölgelere konuldu.

İSTANBUL'DA 49 ADAY YARIŞTI

İstanbul'da 22 partili, 27 bağımsız olmak üzere 49 aday İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı için yarıştı.

İstanbul genelinde kayıtlı 11 milyon 314 bin 516 seçmen için kurulan 33 bin 328 sandıkta oy sayımlarına başlandı. Sonuçların belli olmasının ardından oy torbaları sandık kurulu başkanları tarafından kentteki 80 ilçe seçim kuruluna götürülecek.

İlçe seçim kurulu başkanları ise birleştirme tutanaklarını İstanbul Adalet Sarayı'ndaki İl Seçim Kurulu'na teslim edecek.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) resmi sonuçları ise adliyenin atrium alanına kurulan büyük ekrandan takip edilebilecek. Siyasi partiler ve adaylar itirazları olması halinde ilçe seçim kurullarına başvurabilecek.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon