‘15 ay geçti dosya boş’

6 Şubat depremlerinde Adana’da A bloku yıkılan ve 10 kişinin yaşamını yitirdiği Belük Sitesi’nin davasının dördüncü duruşması dün görüldü. Ara kararda, kayıp yakınlarının tüm talepleri reddedildi.

Yayınlanma: 29.05.2024 - 04:00
‘15 ay geçti dosya boş’
Abone Ol google-news

6 Şubat depremlerinde Adana Çukurova’da 10 kişiye mezar olan Beluk Sitesi A blok davasının 4. duruşması dün görüldü. Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve tutuklu sanığın bulunmadığı davanın duruşmasında kayıp yakını Oğuz Soyubey’in avukatı savunma yaptı. Savunma sonrası verilen ara kararda, önceki duruşmada İTÜ’den talep edilen ve gelmeyen bilirkişi raporu yeniden istendi. Müşteki tarafının, raporun başka bir üniversiteden istenmesi, davanın tek sanığı fenni mesul A.Y.’nin yeniden tutuklanması ve zeminden ayrıca örnek alınarak incelenmesi talepleri reddedildi. Sanık avukatının sanık için talep ettiği vareste talebi kabul edildi. Böylece sonraki duruşmalarda sanığın mahkemeye gelme ve savunma verme zorunluluğu olmayacak.

“CİDDİYETSİZLİKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”
Apartmanda eşini ve çocuklarını kaybeden Oğuz Soyubey kararlara tepki gösterdi. Sürecin bu kadar ağır işlemesinin ve sürekli sanık taleplerinin dikkate alınmasının kabul edilemez olduğunu belirten Soyubey, “Bir önceki duruşmada İTÜ’den rapor istenmişti. Aylardır yazışma bile yapılmamış, ciddiyetsizlikten başka bir şey değil” dedi. Sanık tarafının ilk ifadesinde birçok kusuru belirtmesine rağmen serbest bırakıldığını, şimdi de mahkemeden muaf edildiğini belirten Soyubey, sözlerine şöyle devam etti:

“DOSYA HÂLÂ BOMBOŞ”
“Tam 15 ay geçti. Dosya hâlâ bomboş. Adalet ise bizlere kör, sağır, dilsiz. Adana’da yıkılan 11 bina içinde temeli yerinde tek duran binadan neden örnek alınmıyor? 98 Ceyhan depremi sonrası B blok için güçlendirme kararı veriliyor, o bina ayakta kalıyor. Güçlendirme kararı verilmeyen A blok yıkılıyor ve bununla ilgili kimse ifadeye bile çağrılmıyor. İfadeye çağrılma taleplerimizi bile reddeden yargı neden acımızı hafifletmek yerine acımıza acı katıyor?”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler