5 kişi hayatını kaybetmişti... 'Frenler tutmadı' iddiasına müfettiş incelemesi!

Trabzon'da 5 kişinin yaşamanı yitirdiği, 38 kişinin de yaralandığı kazada, frenlerin tutmadığı iddiaları üzerine büyükşehir belediyesince 2 müfettiş görevlendirildi. Teknik incelemelerde; rampa ağırlıklı güzergâhta midibüsün fren aksamının 26 durak boyunca çalıştığı tespit edildi. İncelemede ayrıca, kazanın yaşandığı virajda imdat fren sisteminin de sürücü tarafından devreye alınmadığı ortaya çıktı.

Yayınlanma: 11.05.2023 - 11:13
5 kişi hayatını kaybetmişti... 'Frenler tutmadı' iddiasına müfettiş incelemesi!
Abone Ol google-news

Trabzon'da 4 Mayıs’ta yol kenarındaki evin duvarına çarpıp devrilen yolcu midibüsündeki 5 kişinin yaşamanı yitirdiği, 38 kişinin de yaralandığı kazada, "frenlerin tutmadığı" iddialarına ilişkin yapılan inceleme gerçeği ortaya çıkardı.

5 KİŞİNİN SAĞLIK DURUMU CİDDİYETİNİ KORUYOR!

Edinilen bilgiye göre kaza, 4 Mayıs'ta Akçaabat'ın Dörtyol Mahallesi'nde meydana geldi. Adem Bayraktar (37) yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi’ne ait 61 K 737 plakalı yolcu midibüsü, yokuş inerken virajda sürücüsünün kontrolü kaybetmesi sonucu yol kenarındaki evin duvarına çarpıp, devrildi. İhbar üzerine kaza yerine sağlık, AFAD, UMKE, itfaiye, jandarma ve polis ekibi sevk edildi. 

Sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, midibüsteki Fadime Akgün (55), Azra Akgün (4), Yusuf Değirmenci (65) ve Ayşe Zengin’in (55) yaşamını yitirdiği belirlendi. Yaralanan 39 kişi ise ambulanslarla kentteki hastanelere kaldırılırken, kazadan 1 gün sonra Neriman Aslan (67) da kurtarılamadı. Kazda hayatını kaybedenler gözyaşları içinde toprağa verilirken, yaralılarından bazıları tamamlanan tedavileri sonrası taburcu edildi. Tedavisi süren 5 kişinin ise, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi.

SÜRÜCÜ TUTUKLANDI

Tedavisinin ardından gözaltına alınan ve ifadesinde "Fren tutmadı, yokuş aşağıya gittiğim için de hızım katlandı" diyen sürücü Adem Bayraktar, "taksirli ölüme ve yararlanmaya neden olmak" suçundan tutuklandı.

İKİ MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Kentte üzüntüye neden olan kazayla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturmada, büyükşehir belediyesi tarafından da 2 müfettiş görevlendirildi. Müfettişler, kazadan yaralı kurtulan birçok kişinin yanı sıra ulaştırma dairesinde ilgililerin de ifadelerine başvurdu, güzergâh boyunca midibüse ait kayda alınan kroki ve hız göstergelerini mercek altına aldı.

FRENLER 26 DURAKTA ÇALIŞMIŞ!

Teknik incelemelerde; rampa ağırlıklı güzergâhta midibüsün fren aksamının 26 durak boyunca çalıştığı, kazanın meydana geldiği 27’nci durağa yakın virajda imdat fren sisteminin de sürücü tarafından devreye alınmadığı ortaya çıktı. Rutin kontrolleri yapılıp, 2 ay önce muayeneden geçtiği belirtilen midibüsün, bahse konu krokide; viraja 39,4 kilometre hızla girdiği ve kaza öncesi hızının ise normal olduğu tespit edildi. Kazanın nedeninin yapılacak kapsamlı incelemenin ardından ortaya çıkacağı bildirildi.

"İHMAL YA DA KUSUR VARSA GEREĞİ YAPILACAK"

Öte yandan kazaya ilişkin Trabzon Büyükşehir Belediye Olağan Meclis Toplantısı'nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluğu, şu ifadeleri kullandı:

"Çok üzüldüğümüz, sarsıldığımız bir kaza oldu. 4 senden bu tarafa toplu ulaşım sistemimizde hiç ölümlü kaza olmamıştı. 2 müfettiş arkadaşımızı idari soruşturma kapsamında görevlendirdik. Belediyemiz olarak kurumsal anlamda bir ihmal ya da kusur varsa gereğinin yapılması anlamında biz üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız. Ölenlere rahmet, etkilenen ailelere geçmiş olsun diliyoruz; rabbim beterinden muhafaza eylesin."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler