Adalet Bakanı Bekir Bozdağ duyurdu: Deprem bölgesinde davalar 2 ay ertelenecek

Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nda açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu olduğu gerekçesiyle 134 şüpheli hakkında işlem yapıldığını, 3'ünün tutuklandığını açıkladı. Bozdağ ayrıca deprem bölgesinde davaların 2 ay süreyle erteleneceğini açıkladı.

Yayınlanma: 12.02.2023 - 15:32
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nda konuştu. Bakan Bozdağ, Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumluluğu olduğu gerekçesiyle 134 şüpheli hakkında işlem yapıldığını, 3'ünün tutuklandığını açıkladı.

DAVALAR 2 AY ERTELENDİ

Öte yandan deprem bölgesinde davalar 2 ay süreyle ertelendi.

Bozdağ ayrıca, yıkılan binalarla ilgili soruşturmada 7 kişinin gözaltına alındığını, 7 şüpheliye yurt dışı çıkış yasağı konulduğunu bildirdi.

Bozdağ'ın açıklamalarından çıkan satırlar şu şekilde:

SORUMLULUĞU BULUNAN 134 ŞÜPHELİ HAKKINDA İŞLEM

* Deprem yaşanan illerde adli soruşturmaların süratle başlatılması, yürütülmesi, sorumluluğu olduğu düşünülen şüphelilerin gözaltı maksadıyla Cumhuriyet Savcılıkları tarafından yoğun bir çalışma sürdürülmektedir. Sorumluluğu 134 şüphelinin yıkılan binalarla işlem yapılmış, bu şüphelilerden 3'ü tutuklandı, 7'si gözaltında. 114 kişinin de gözaltı çalışmaları devam etmektedir. İhmal kusur olanlar tespit edildiğinde hukukin emrettiği bütün işlemler gerçekleştirilecektir.

YAĞMALAMA OLAYLARINDA 57 KİŞİ TUTUKLANDI

* Bu bölgede 75 ayrı olayda 64 şüpheli hakkında işlem yapıldı, 57'si tutuklandı. Hem yağma hem hırsızlık ayrıca yardımla ilgili konularda milletimizin acısını istismar etmek suretiyle Cumhuriyet Savcılıkları soruşturma yürütmektedir. Vatandaşlarımızı bu konuda hassasiyete çağırıyorum. Savcılıklarımız titiz bir soruşturma yürütüyor.

* Deprem bölgesinde dava ve duruşmalar 2 ay askıya alındı. 10 ilde ikamet edenler ile bu ilde geçici bulunanların 2 ay süreyle ülke genelinde durdurulmuştur.

* Bölgede hırsızlık ve yağma olaylarında gözaltı süresi 4 gün uygulanacak. Tutukluluk gözden geçirme süresi bu bölgede 1 defaya mahsus 60 gün uygulanacaktır.

* Vatandaşlarımızın herhangi bir suç işlendiğine ilişkin ihbar ve şikayetleri Deprem öncesinde nasıl yapılıyorsa deprem sonrasında da aynı titizlikle devam edecektir.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon