Aklama yarışına girdiler! H.K.G. davasına verilen karar yandaşları kızdırdı

H.K.G. davasında çıkan kararlar yandaş basından ‘kızgınlıkla’ karşılandı. Yeni Akit gazetesi, Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin 'iftiraya uğradığını' savundu. Yeni Şafak ise haberi ‘6 yaş yalanı çöktü’ başlığıyla verdi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 11:58
Aklama yarışına girdiler! H.K.G. davasına verilen karar yandaşları kızdırdı
Abone Ol google-news

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in ve Fatma Gümüşel'in 6 yaşında kızları H.K.G.'nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirilmesine ilişkin davada karar çıktı. Karara göre baba Yusuf Ziya Gümüşel 20 yıl, Kadir İstekli ise 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme 16 yıl 8 ay hapis cezası verdiği Fatma Gümüşel'in tutuklanması için yakalama kararı çıkarttı.

Davada çıkan kararlar yandaş basında ‘kızgınlıkla’ karşılandı. Yeni Akit gazetesi, 'hoca' diye tabir ettikleri Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli'nin 'iftiraya uğradığını' savunarak "Yargı iftiraya teslim oldu" başlığıyla kararı manşetten verdi.

Yeni Şafak ise haberi '6 yaş yalanı çöktü' başlığıyla verdi.

Yeni Şafak'ın haberindeki ilgili kısım şu şekilde: 

"Küçük yaşta evlendirildiği iddia edilen H.K.G. olayında İslami camiaya düşman medya organları ve STK’lar tarafından linç edilen Gümüşel ailesi ve Kadir İstekli, kendilerini savunamadan ağır cezalara çarptırıldı. Davayı mütedeyyin çevrelere karşı kara propagandaya çeviren çevrelerin baskısı altında kalan mahkeme H.K.G’nin eski eşi Kadir İstekli’ye 30 yıl, baba Yusuf Ziya Gümüşel’e 20 yıl, anne Fatıma Gümüşel’e ise 16 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Kararla H.K.G’nin 6 yaşında evlendirilip istismara maruz bırakıldığı yalanı da çöktü. Mahkeme, anne ve baba Gümüşel’e suçun işlendiği iddia edilen tarihte H.K.G’nin resmi yaşının 14,5 olduğunu dikkate alarak karar verdi."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler