BM, İsrail'in Refah sınır kapısına olası geniş çaplı İsrail saldırılarından derin endişe duyuyor. Yardımların aksamasıyla birlikte Gazze'de kıtlık tehlikesi yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in 139 gündür saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'nde 1 milyon çocuğun her gün travmalarla karşılaştığını ve yetersiz insani yardımlar nedeniyle kıtlığın an meselesi olduğu uyarısında bulundu.

Yayınlanma: 22.02.2024 - 19:52
BM, İsrail'in Refah sınır kapısına olası geniş çaplı İsrail saldırılarından derin endişe duyuyor. Yardımların aksamasıyla birlikte Gazze'de kıtlık tehlikesi yaşanıyor.
Abone Ol google-news

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Gazze'de bir milyon çocuk her gün travmalarla karşı karşıya kalıyor. Yardımlar damla damla gelirken yiyecekler azalıyor ve kıtlık an meselesi." ifadelerine yer verildi.

Gazze'nin kuzeyinde her 6 çocuktan birinin ciddi düzeyde yetersiz beslendiğine dikkati çeken UNRWA, İsrail'in 139 gündür devam eden saldırılarında en büyük bedeli çocukların yanı sıra hamile ve bebeklerini emziren kadınların ödediğini vurguladı.

Gazze Şeridi'ni işgal eden İsrail ordusu, bölgeyi fiilen üçe bölmüş durumda. Bölünen yerlerde İsrail ordusunun kontrol noktaları bulunuyor. Bu noktalardan insani yardımlar dahil İsrail'in izni olmadan geçişlere müsaade edilmiyor.

 

'REFAH'A GENİŞ ÇAPLI OPERASYON YAPILMASINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ'

 

Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin barındığı ve insani yardımların tek giriş noktasına sahip yoğun nüfuslu Refah bölgesine olası geniş çaplı bir İsrail saldırısından derin endişe duyduğunu bildirdi.

Tor Wennesland, BM Güvenlik Konseyi toplantısında Gazze’deki son durum hakkında konuştu.

Wennesland, "Yaklaşık 1,4 milyon Filistinlinin barındığı ve insani yardım malzemelerinin tek giriş noktasına sahip olduğumuz yoğun nüfuslu Refah bölgesine olası geniş çaplı bir İsrail askeri operasyonundan derin endişe duyuyorum." dedi.

İnsani ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya çok acil ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Wennesland, Gazze'nin toparlanması ve İsrail-Filistin çatışmasının iki devletli bir çözüme yönelik uzun vadeli siyasi çerçevenin oluşturulmasında "kaybedilecek zaman" olmadığının altını çizdi.

Wennesland, Gazze’de hastanelerin, okulların ve diğer sivil yapıların İsrail saldırılarından dolayı ciddi şekilde etkilenmeye devam ettiğine dikkati çekerek, insani yardım akışını arttırmak için Gazze’nin kuzey kısmında ek erişim noktaları açılması çağrısında bulundu.

Gazze'de karşı karşıya olunan acil durumun boyutunun sarsıcı olduğu ve hızla kontrolden çıkabileceği uyarısında bulunan Wennesland, “Gazze'deki şiddet sona ermezse ve Doğu Kudüs'teki kutsal mekanlar da dahil olmak üzere Batı Şeria'da kısıtlamalar ve gerginlikler devam ederse, kutsal ramazan ayının bir tefekkür ve iyileşme zamanı olmaktan ziyade değişken bir işaret haline gelme riskiyle karşı karşıya kalmaktan endişe duyuyorum.” ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler