Cemevi saldırısı davasında karar çıktı

Ankara’da Alevi kurumlarına saldıran biri tutuklu üç kişinin yargılandığı davada sona gelindi. Mahkeme sanık Ahmet Ozan Karaca'yı "silahla basit yaralama" suçundan 9 ay, "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan ise 8 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yayınlanma: 07.07.2023 - 17:50
Cemevi saldırısı davasında karar çıktı
Abone Ol google-news

Ankara’da cemevlerine yönelik saldırıya ilişkin 1’i tutuklu 3 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

Ankara 63’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanık Ahmet Ozan Karaca ile Müşteki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Fatma Ana Cemevi ve Demokratik Alevi Dernekleri temsilcileri de davanın karar duruşmasında mahkeme salonunda yer aldı.

Hakim dava dosyasına gelen evrakı okumasının ardından sanık Ahmet Ozan Karaca’ya söz verdi. Karaca, “Ekleyeceğim bir husus yoktur. Önceki beyanlarımı tekrar ediyorum” dedi.

PİŞKİN YANIT

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Başkanı Özdemir sanığa, “Neden ilk Türkmen Alevi Vakfı'na saldırdın?” sorusunu yöneltirken, tutuklu sanık Karaca, “İlk orayı gördüm, orası denk geldi” diye cevap verdi.

CEMEVİ SALDIRGANININ CEZASI BELLİ OLDU

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme, Ahmet Ozan Karaca'ya "silahla basit yaralama" suçundan 9 ay, "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme" suçundan ise 8 yıl hapis cezası verirken, diğer sanıklar Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı hakkında beraat kararı verdi.

İDDİANAME

İddianamede yer alan bilgilere göre Ahmet Ozan Karaca, 30 Temmuz 2022’de Çankaya ve Mamak ilçelerindeki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Şahı Merdan Cemevi, Sivas Divriği Gökçebel Derneği ve Fatma Ana Cemevi’ne saldırıda bulundu.

Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı’nın Karaca’yla ortak hareket etmekle suçlandığı iddianamede, sanıkların "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik", "ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme", "inanç düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" ve "silahla basit yaralama" suçlarından 12 yıl 10 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edilmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler