Depremde 43 kişiye mezar olan Saitbey Sitesi'nde adalet arayışı: Olası kastla yargılamalılar

Depremde evlerini ve yakınlarını kaybedenlerin adalet arayışı sürüyor. 6 Şubat depremlerinde Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesi Yahya Kemal Mahallesi’nde bulunan Saitbey Sitesi’nde en az 43 kişi yaşamını yitirmiş, bir kişiye ise ulaşılamamıştı. Dün binanın enkazında toplanan kayıp yakınları basın açıklaması düzenlendi.

Yayınlanma: 14.12.2023 - 03:00
Depremde 43 kişiye mezar olan Saitbey Sitesi'nde adalet arayışı: Olası kastla yargılamalılar
Abone Ol google-news

Mağdur yurttaşların yoğun katılım sağladığı açıklamayı Avukat Hasan Cam Erdem okudu. Siteden önce arsada bulunan 6 katlı yapının 2015 yılında riskli yapı ilan edilerek kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldığını ve onun yerine Saitbey Sitesi’nin yapıldığının anımsatıldığı açıklamada binanın 3,5 katının denetime tabii tutulmadan kaçak olarak yapıldığının altı çizildi.

Bu durumun sanıklar tarafından da itiraf edildiğini belirten Av. Erdem, “Müteahhitin yine Saitbey Sitesi’nin altına kendine göre iş yeri yaptığı projede olmayan asma kat yapıp burayı çelik profillerle kapattığı bu çelik profilleri kolon ve kirişlere saplama suretiyle monte ettiği ve binanın taşıyıcı elemanlarına zarar vererek statiğini bozduğu görülmüştür” dedi. 

AVUKATTAN YETKİLİLERE ÇAĞRI

Bu tarz birçok usulsüzlüğe rağmen bilirkişi raporunda asli kusurlu bulunan bazı kişilerin duruşmaya getirilmediğini ve bu kişilerin de getirilmesi talebinin heyet tarafından reddedildiğini söyleyen Av. Erdem, kayıp yakınları adına şu çağrıda bulundu:

“Adil hukuka uygun bir yargılama yapılabilmesi için tüm sanıkların huzurda muhakkak dinlenmesi gerekmektedir. Aksi halde bu denli bir yargılamanın hakkaniyete uygun olmayacağı kanaatindeyiz. Bu kadar delil ve usulsüzlüğe rağmen suçluların 'Taksirle' yargılanmaları biz acılı ailelerce kabul edilemez, suçluların taksirle değil olası kastla yargılanmalarını ve davanın daha hassas titizlikle yürütülmesini yüce devletimiz ve adalet bakanlığımızdan talep ediyoruz.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler