İlber Ortaylı'dan 100. yıl tepkisi: 'Türkler Cumhuriyetlerine sahip çıkmadı'

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarını hakkında eleştirilerde bulundu. Ortaylı, “Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Bu şekilde bir kutlama olmaz. Hiçbir cumhuriyet 100. yılını böyle kutlamadı" dedi.

Yayınlanma: 24.10.2023 - 15:48
İlber Ortaylı'dan 100. yıl tepkisi: 'Türkler Cumhuriyetlerine sahip çıkmadı'
Abone Ol google-news

İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılar nedeniyle Cumhuriyetin 100. yılı için planlanan etkinliklerin iptal edilmesi ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıkladığı program tepkiye neden oldu.

AKP İstanbul İl Başkanlığı ise Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacağı 29 Ekim’den bir gün önce ‘Filistin Mitingi’ yapmaya karar verdi.

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı ise, sosyal medya hesabından 100. yıl kutlamalarının yetersizliğine değinen bir paylaşımda bulundu.

"TÜRKLER CUMHURİYETE SAYGI GÖSTERMEDİ"

Ortaylı, söz konusu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Halkımız Cumhuriyet’in getirdiklerinin, kazançlarının farkında değil. Atatürk’ün hayali nedir, burası nasıl bir coğrafyadır, etrafındaki şartlar nasıldır? Bunlar üzerine bir düşünme yok. Sorgulamadan, farkında olmadan yaşayıp gidiyoruz. Bu durum hem seçmene hem de seçilene sorumsuzluk getiriyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılındayız. Bu şekilde bir kutlama olmaz. Hiçbir cumhuriyet 100. yılını böyle kutlamadı. Dünyada umumi vicdanın zayıf olduğu ülke ABD’dir, çünkü Amerikalılar tuhaf bir millet. Onlar için “United States” önemlidir; kendi “state”leri geri planda kalır yahut onunla övünür ama törenlerle kutsamaz. Mesela herhangi bir imparatorluğun idare edilen azınlık mensubu insanları vardır. “Tanrı Çar’ı korusun ve bizden uzak tutsun” sözü onlardan gelir. Devletin bulunması güvencedir ama bizden de uzak dursun, benim değil diye bakılır. Amerika’da böyle bir tuhaflık vardır ama orada bile böyle 50 yılda, 100 yılda bir gelen günler kutlanır.

Fransa gibi ülkelerde ise bu tamamen bir millî meseledir, Cumhuriyet’in kutlanması. Monarşinin 200., 300. yılı kutlanıyor. İnsanlar bunu benimsiyor. Romanov’lar çok sevilen Rus hanedanı olmamasına rağmen Ruslar Romanov’ları kutladılar.

Memleketimizde ise Cumhuriyet’e saygıyı insanlar göstermedi. Kimse kusura bakmasın; Türkler Cumhuriyetlerine saygı göstermediler, sahip çıkmadılar. Umarım 150. yılda başka bir tablo ortaya çıkar.”


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler