Kentsel dönüşümle yıkılan binanın yerine yapılan site 44 kişiye mezar oldu: ‘Adalet enkazda kalmasın’

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yakınlarını kaybeden yurttaşlar adalet peşinde. Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesindeki Saitbey Sitesi, depremde saniyeler içerisinde yıkılmış ve 44 kişi yaşamını yitirmişti. Saitbey Sitesi davasının ilk duruşması yarın Kahramanmaraş Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Yayınlanma: 30.11.2023 - 03:00
Kentsel dönüşümle yıkılan binanın yerine yapılan site 44 kişiye mezar oldu: ‘Adalet enkazda kalmasın’
Abone Ol google-news

Site hakkında bilirkişi raporunda, binanın hem yapım hem denetim aşamasında birçok sorumluluğun yerine getirilmediği tespit edilmiş, 5 yıllık Saitbey Sitesi’nden önce o noktada bulunan binanın ise kentsel dönüşüme girdiği ortaya çıkmıştı. 

Sitede annesini, babasını, kardeşini ve dedesini kaybeden Tuba Erdemoğlu süreci Cumhuriyet’e anlattı. Erdemoğlu, "Sitemizden önce orada bulunan yapı için müteahhit Hasan Çam riskli yapı şerhi koymuş. Sonrasında kentsel dönüşüm adı altında bina tespit kredisinden kira yardımına, harç ücretinden faiz desteğine birçok yardım aldı. Ve bunlara rağmen çürük bina yerine daha sağlam ve güvenilir bina yapacağım diyerek daha çürüğünü yaptı. O yaptı, sorumlular denetlemedi ve 44 kişiye mezar etti. Biz kaldık, adalet enkaz altında kalmasın" dedi. 

"AKP İL BAŞKANI BİZDEN KAÇIYOR"

“Canlarımız sağlam bir yapı olduğunu sanıp bu siteye girdiler, devlete güvendiler ama güvenin bedelini canlarıyla ödediler” diyen Erdemoğlu, “Onayı veren belediye AKP’li olduğu için AKP İl Başkanlığından randevu istedik. Yardımcısından sürekli olarak ‘Başkanımız çok yoğun, vakti yok. Bize söyleyin’ yanıtı aldık. Anlıyoruz ki il başkanı bizden kaçıyor. Kamuoyunu davamıza sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler