‘KYK yurtlarındaki tek sorun asansör değil’

Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ümit Akıncı, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlardaki eksiklere dikkat çekti.

Yayınlanma: 20.12.2023 - 04:00
‘KYK yurtlarındaki tek  sorun asansör değil’
Abone Ol google-news

Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı yurtlarda artan asansör kazaları hakkında konuşan Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi yönetim kurulu üyesi Ümit Akıncı, yurtlarda sadece asansör problemi olmadığını söyledi. Asansör faciası haberlerine rağmen altyapı eksiklikleri ve bakımla ilgili birtakım eksikliklerin giderilmediğini aktaran Ümit Akıncı, “Öğrenci popülasyonun çok yoğun olduğu üç büyük ilde barınma sorunu ciddi boyutlara ulaştı. Bunun dışında daha da önemli bir problem. KYK’ye bağlı yurtlardan nitelik sorunu hala devam ediyor. Bunu maalesef asansör facialarında defalarca gördük. Çalışma ortam yetersiz, altyapı eksiklikleri var. İnternet erişimi sorunu olan yurtlar var hâlâ. Yemekler maalesef gerek nitelik gerekse kalori ihtiyacını karşılaması açısından yeterli değil. Öğrenciler bu konuda çok ciddi yakınmalarda bulunuyorlar” diye konuştu.

Eğitim Sen İzmir Üniversiteler Şubesi yönetim kurulu üyesi Ümit Akıncı

"MANEVİ DANIŞMANLIK CİDDİ SORUNLAR YARATIYOR"

KYK yurtlarında başlatılan ‘manevi danışmanlık’ adı altında diyanete bağlı din adamlarının yurtlarda görev yaptığı sisteme tepki gösteren Akıncı, “Son dönem yine manevi danışmanlık da yurttaki yaşantımızın içine girdi. Psikolog, sosyolog gibi alanında uzman bilimsel yöntemlerle öğrencilere rehberlik yapması gereken kişilerin yerine manevi danışmanların yönlendirici olması gerçekten ciddi birtakım sorunlar yaratıyor. Manevi danışmanlık uygulamasından derhal vazgeçilmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerin öğrenim hayatından kaynaklı olarak yaşadığı sorunlara çözüm getirebilecek olanlar ancak alanında uzman psikologlar ve sosyologlardır” dedi


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler