Mahkeme, trans bireyi kör eden kezzaplı saldırıda zanlının cezasını 11 yıldan 6 yıla düşürdü

17 yaşındaki trans birey Asya’ya saldırarak kör olmasına neden olan Emre Bozkurt’un cezasına haksız tahrik indirimi uygulandı. Asya’nın bir gözü geri döndürülemez şekilde göremeyecek.

Yayınlanma: 27.10.2021 - 04:00
Mahkeme, trans bireyi kör eden kezzaplı saldırıda zanlının cezasını 11 yıldan 6 yıla düşürdü
Abone Ol google-news

İstanbul Beyoğlu’nda 17 yaşındaki trans birey Asya’ya kezzaplı saldırıda bulunarak kör olmasına neden olan Emre Bozkurt’a (28) “suçu elem ve üzüntü içerisinde işlediği” gerekçesiyle haksız tahrik indirimi uygulandı, cezası 11 yıldan 6 yıla düşürüldü. Asya’nın bir gözü geri döndürülemez şekilde göremezken diğer gözü yalnızca yüzde 20 görebiliyor.

Suriyeli göçmen Asya, uzun süredir birliktelik yaşadığı Emre Bozkurt’tan ayrılmak isteyince geçen 8 Mart’ta kezzaplı saldırıya uğradı. Saldırıya ilişkin karar duruşması 22 Ekim’de İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu Bozkurt, savunmasında Asya’nın trans olduğunu kendisinden sakladığını öne sürdü. 

‘AYRILIĞI KABUL EDEMEDİ’

Asya’nın avukatları ise sanığın suçu tasarlayarak canavarca işlediğini savunarak “Müvekkilin psikolojisi tamamen alt üst olmuştur, halen endişe içindedir. İstanbul’a gelip giderek tedavisine devam etmektedir. Sanığın tahliye olması durumunda yaşadığı endişe nedeniyle tedavisini yaptırama durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle sanığın tutukluluk halinin devamını ve en üst hadden cezalandırılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Duruşmada dinlenen Asya’nın arkadaşı tanık M.A ise “Bozkurt’u Asya’nın sevgilisi olması nedeniyle tanırım, bir yıldan fazla süredir Emre hayatımızdadır. Ara sıra kavga edip ayrılıyorlardı. Emre bizim transbirey olduğumuzu en başından beri biliyordu, anlamaması imkânsız” dedi.

Savunmaların ardından savcı mütalaasını açıkladı. Mütalaada, “Ayrıldıktan sonra sanığın genç kadına ‘eğer benden ayrılırsan senin yüzünü kezzap ile yakacağım’ dediği, olay günü sanığın müştekiye ‘senin ölme zamanın geldi’ diye tehditte bulunduğu” ifadelerine yer verilerek sanığın cezalandırılması talep edildi. 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler