Mersin'de orman yangını, 2'nci gününde devam ediyor

Mersin'in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayan ve gece saatlerinde Silifke ilçesine sıçrayan orman yangınının kontrol altına alınması için başlatılan çalışma, ikinci gününde havadan ve karadan sürdürülen mücadele ile devam ediyor.

Yayınlanma: 08.09.2022 - 07:57
Mersin'de orman yangını, 2'nci gününde devam ediyor
Abone Ol google-news

Gülnar ilçesine bağlı  Büyükeceli Mahallesi'nde dün saat 07.00 sıralarında başlayan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Orman yangınına kontrol altına alma çalışmaları, Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, itfaiye ve destek illerden toplam 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz, 15 dozer ve 850 personel ile sürdürüldü.

Gece havanın kararmasıyla havadan müdahaleye, gece görüşlü helikopterler ile devam edildi. Hızla büyüyen ve Silifke ilçesine sıçrayan yangın, transit yol güzergahını da tehlikeye attı. Ayrıca AFAD Başkanlığı, Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 vatandaşın evlerinden tahliye edildiğini ve bu vatandaşların barınmaları için 843 kişilik tesis planlamasının yapıldığını bildirdi.

Yangının ikinci gününün ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başlatıldı. Uçaklar, yangın bölgesine yaptıkları sortilerle alevlerin yerleşim yerlerine ulaşmasını engellemek için büyük çaba sarf ediyor. Yangının kontrol altın alınması için karadan müdahalelerin ise aralıksız sürdürüldüğü bildirildi. 

AYDINCIK-SİLİFKE YOLU AÇILDI

Karayolları Genel Müdürlüğü, Mersin'in Gülnar ilçesinde dün sabah başlayıp, Silifke ilçesine de sıçrayan orman yangını nedeniyle tedbir amaçlı kapatılan Aydıncık-Silifke yolunun tekrar trafiğe açıldığını duyurdu. Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Aydıncık - Silifke Devlet Yolu her iki yönden taşıt trafiğine açılmıştır" denildi. 

AFAD'DAN YANGINA İLİŞKİN YENİ AÇIKLAMA

AFAD'ın açıklamaları şöyle:

"Mersin’in Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde dün sabah saatlerinde çıkan orman yangınına müdahale çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, itfaiye ve destek illerden toplam 29 helikopter, 11 uçak, 138 arazöz (su tankeri dahil), 15 dozer, 25 TOMA ve 850 personel ile sürdürülmektedir. Yangın söndürme çalışmaları Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile eş güdüm halinde 2022 yılında hazırlanan Orman Yangınları Müdahale Planı çerçevesinde yürütülmektedir.

Bölgedeki çalışmalara destek vermek üzere, Adana ve Niğde İl AFAD’dan birer ekip ile Mobil Koordinasyon Tırı görevlendirilmiştir. Sağlık Müdürlüğünden; 9 ambulans, 2 UMKE timi ile toplam 37 sağlık personeli görevlendirmesi yapılmıştır.

Yangında etkilenen 24 kişiden 7’sinin tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir.

Jandarma Komutanlığından 250 personel güvenlik ve tahliye çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Gülnar ve Silifke ilçelerinde toplam 184 konut, 2 site, 2 otel, 1025 vatandaş tahliye edilmiştir.

Tahliye olan vatandaşlarımızın olası barınma ihtiyacı için toplamda 843 kişilik barınma tesisi planlaması yapılmıştır.

Tahliye olan 41 vatandaşımıza Büyükeceli Ortaokulunda psikososyal destek hizmeti sunulmuştur.

Türk Kızılay tarafından 400 kişilik sıcak yemek, 500 kişilik ikramlık malzeme ve 400 su Büyükeceli Ortaokuluna sevk edilmiş, akşam yemeği için 500 kişilik sıcak yemek ve 150 kişilik kumanya dağıtımı yapılmıştır.

Çevre illerden 17 TOMA, 12 arazöz, 9 su tankeri ve 2 dozer yangın bölgesine görevlendirilmiştir.

Akkuyu AŞ’den; 1 itfaiye aracı, 18 su tankeri, 40 personel çalışmalara destek vermektedir.

Sabit ve GSM haberleşme olarak 5 ekip tespit ve ıslah için olay yerinde çalışmalara devam etmektedir.

Ekiplerin bölgede güvenli şekilde çalışabilmesi amacıyla tedbiren elektrikler kesilmiştir. Kesintilerden Büyükeceli, Koçaşlı ve Yanışlı mahallelerinde toplam 15 trafo ve 884 abone etkilenmiştir.

Afet Zarar Tespit Grubu ve Afet Hasar Tespit Grubunca bölgede çalışmalar başlatılmıştır.

Silifke ilçesi Akçakıl mevki D-400 Karayolu Antalya istikameti gidiş yolu güvenlik amacıyla kapatılmıştır. Emniyet Müdürlüğünden 90 personel sahada görev yapmaktadır.

Alınan tedbirler çerçevesinde yangın, şu an itibarıyla yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir.

Yangın bölgelerinde gerekli tedbirler alınmış olup bölgelerdeki çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon