Prof. Dr. Naci Görür: İzmir’de düşman belli değil

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çiğli’de kurduğu Türkiye’nin en kapsamlı yapı ve zemin laboratuvarı Egeşehir Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’un durumunun İzmir’e oranla daha kestirilebilir olduğunu belirterek, “Burada düşman belli değil. Nereden vuracağı belli değil. Kazığımızı sağlam yere çakacağız” dedi.

Yayınlanma: 11.03.2024 - 14:10
Prof. Dr. Naci Görür: İzmir’de düşman belli değil
Abone Ol google-news

Türkiye’nin en kapsamlı deprem araştırmaları ve risk azaltma projelerini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapı envanteri ve zemin çalışmalarıyla beraber kara ve denizde başlattığı depremsellik araştırması sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “dirençli kent” sloganıyla Çiğli’de kurduğu Türkiye’nin en kapsamlı yapı ve zemin laboratuvarı Egeşehir Laboratuvarı’nı Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür ziyaret etti. 

Merkezi gezerek çalışmaları inceleyen Prof. Dr. Naci Görür’e İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Egeşehir A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ersan Odaman, Egeşehir Planlama A.Ş. Genel Müdürü Ekrem Tükenmez, İzmir Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Banu Dayangaç ve yetkililer eşlik etti.

DEPREME DİRENÇLİ İZMİR İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İzmir’i daha dirençli hale getirmek amacıyla faaliyetlerini aksatmadan sürdüren merkez hakkında bilgi alan Prof. Dr. Naci Görür, “Düşünceme göre merkezin kapsamı epey geniş tutulmuş. Olması gerekenler yapılıyor burada. İzmir’de çok sayıda fay var. Bu fayların özellikleri çok önemli. Ne zaman hareket edeceklerini ancak çalışarak bilebiliriz” dedi. İstanbul’un durumunun İzmir’e oranla daha kestirilebilir olduğunu belirten Görür, “Burada düşman belli değil. Nereden vuracağı belli değil. Kazığımızı sağlam yere çakacağız” diye konuştu. 

Başkan Soyer de kentte yürütülen çalışmaları özetlerken, olası bir afet durumunda her türlü senaryoya yönelik hazırlıkları sürdürdüklerini aktardı. Yerel yönetim olarak çok önemli adımlar attıklarını vurgulayan Başkan Soyer, merkezi hükümetin de çalışmalara destek vermesi gerektiğini belirtti.

TAM DONANIMLI

Egeşehir Laboratuvarı beton, kaya ve zemin incelemelerinde ihtiyaç duyulacak “49 ayrı deney ve test yapılabilir” onayını alan tek merkez. Laboratuvar riskli yapı tespiti ile zemin etütleri için gerekli deney, analiz ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik cihaz ve ekipmanlarla donatıldı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler