Sabiha Gökçen'deki kazada ses kaydı ortaya çıktı: 'Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz'

Pegasus Havayolları'nın Münih - İstanbul seferini yapan yolcu uçağı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi sırasında piste giren bir tavşana çarptı. Olay esnasında kule ile pilot arasındaki konuşmalar ortaya çıktı.

Yayınlanma: 06.01.2023 - 13:11
Sabiha Gökçen'deki kazada ses kaydı ortaya çıktı: 'Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz'
Abone Ol google-news

Münih- İstanbul seferini gerçekleştirmekte olan Airbus A320neo tipi yolcu uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişte piste giren tavşana çarpmış, durumu fark eden pilotlar kuleye bilgi verirken, iki uçak ise pisti pas geçmek zorunda kalmıştı. Pist ekipler tarafından kısa sürede temizlenirken, pas geçen uçaklar da daha sonra havalimanına iniş gerçekleştirmişti.

SEFERLER İPTAL EDİLDİ

Olayın ardından Sabiha Gökçen Havalimanı’nda seferler bir süre iptal edildi. Pistin temizlenmesi için olay yerine ekip sevk edildi. Apron ekiplerinin pisti temizlemesinin ardından hava trafiği normale dönerken, pisti pas geçen uçaklar inişlerini gecikmeli de olsa gerçekleştirdi. 

KULE VE PİLOT ARASINDAKİ O KONUŞMA

O anlara ilişkin pilotlun hava trafik kontrol kulesindeki kontrolör ile olan telsiz konuşmaları ortaya çıktı. Kule ve pilot arasındaki o anlarda geçen telsiz konuşmaları şu şekilde: 

Pilot:'Touchdown'da (uçağın piste teker koyduğu an) bir tavşan ile karşılaştık. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz. 

Kule: "Touchdown'da bir tavşan ile karşılaştık." dediniz doğru mudur? 

Pilot: Doğrudur, efendim. Teker koymayla birlikte altımızdan geçti. Ezip ezmediğimizi bilmiyoruz. 

Kule: Teşekkür ederim. Sağ olun. 

 


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler