Çorlu Tren Katliamı davası 'yine' ertelendi!

Çorlu Tren Katliamı’nın 17’nci duruşması bugün görülmeye başladı. Görülen davada savcılık mütalaasını açıkladı. Avukatların “olası kast” talepleri reddedildi. Dava, 24 Ocak 2024 tarihine ertelendi.

Yayınlanma: 23.11.2023 - 11:59
Abone Ol google-news

Tekirdağ Çorlu’da 8 Temmuz 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 300’den fazla kişinin de yaralandığı tren katliamına ilişkin 13 sanıklı davanın 17'nci duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görüldü. Aileler, dava öncesinde Çorlu Santral’dan başlayarak “Adalet istiyoruz” yazılı pankartla ve “Gün gelecek, devran dönecek. Katiller halka hesap verecek” sloganlarıyla duruşmanın yapılacağı Çorlu Halk Eğitim Merkezi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Adliye önünde basın açıklaması yapan aileler gerçek sorumluların yargılanmadığını ifade ederek yargı sürecine tepki gösterdi. 

'DAVA ERTELENDİ'

Duruşmada aileler ve müşteki avukatları sanıklar hakkındaki ‘olası kast’la yargılanma talep etti. ‘Olası kast’ taleplerinin reddediliği duruşmada savcı mütaalasını açıkladı. Dönemin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 1. Bölge Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat hakkında bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden oldukları gerekçesiyle tutuklanmaları talep edildi. Diğer sanıkların ise basit taksirden cezalandırılmaları istendi. Tutuklama taleplerinin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verilen dava, 24 Ocak 2024’e ertelendi. 

'KATİLLERİ KORUYORSUNUZ'

Duruşmanın bitmesinin ardından kayıp yakınları, mahkeme heyetine tepki gösterdi. Faciada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, “Katilleri koruyorsunuz. Tiyatro oynuyorsunuz” diyerek mahkeme heyetine tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı’nın da Öz’e yönelik “Alın bunu” demesinin ardından salonda gerginlik yaşandı. Kızı Bihter Bilgin’i, yeğenini ve iki kardeşini kaybeden Zeliha Bilgin ise sanıklara tepki göstererek gözyaşlarıyla salondan ayrıldı. 

'KOLTUKLARINA LAYIK OLSUNLAR'

Davada hala tutuklu tek bir kişinin olmamasına tepki gösteren aileler duruşma sonrasında açıklama yaptı. Mısra Öz, taleplerinin reddedildiğini hatırlatarak şunları söyledi:

 “Şuna bir kez daha şahit olduk ki bir kişiyi dahi bugün buradan tutuklu çıkaramadılar. Hiç birini affetmiyorum. Kabullenemiyorum. 6 yıldır benim evladım toprağın altında. Sağlayamadıkları adalete tepki gösterdiğimizde tehdit olarak algılıyorlar. Hiçbirinizden korkmuyoruz. Bu ülkede hukuk var, adalet var ancak yerine getirecek makamlar yok. Elbet gün gelecek o yargı sistemi devreye girecek ve bunlara neden olanlar da yargı önüne gelecek. ‘Katilleri koruyorsunuz’ dediğimizde bunu suç olarak algılıyorlar” dedi. 

Adalet taleplerini yineleyen Öz, “Oturdukları koltuklara layık olsunlar, görevlerini yerine getirsinler. Güçleri yetmiyorsa kalksınlar o koltuklardan” ifadelerini kullandı. 24 Ocak’ta görülecek davada kamuoyunun desteğinin önemine dikkat çeken Öz, “Biz ölmeden Çorlu'nun hesabı sorulacak” dedi.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler