Yakılarak öldürülmüştü... Figen Çoban cinayetinde karar çıktı!

Yatağan'da Figen Çoban’ın evli olduğunu erkek tarafından öldürüldüğü iddiasıyla açılan davanın 5'inci duruşması yapıldı. Mahkeme heyeti, Mehmet Emin Ata Çoban’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban ise, 17 yıl hapis cezası aldı.

Yayınlanma: 04.04.2024 - 14:28
Yakılarak öldürülmüştü... Figen Çoban cinayetinde karar çıktı!
Abone Ol google-news

Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Yeşilbağcılar Mahallesi’nde Figen Çoban’ın (40) öldürülmesi ile ilgili davanın 4. duruşması Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

7 Mart’ta yapılan 4. duruşmada savcı mütalaasını açıklayarak, sanığın annesi H.Ç. hakkında beraat, Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban için "eyleme iştirak"ten ceza verilmesini, sanık Mehmet Emin Ata Çoban’ın ise cinayetten ötürü ceza almasını ancak Figen Çoban'ın iş yerindeki şahısla olan mesajları nedeniyle haksız tahrik indirimi uygulanmasını talep etti.

Mahkeme, duruşmayı 4 Nisan’a erteleyerek Figen Çoban’ın evli olduğu Mehmet Emin Ata Çoban ile kayınbiraderi Süleyman Çoban’ın tutukluluğunun devam etmesine karar verdi.

Bugün yapılan 5. duruşmaya, Figen Çoban’ın ailesi, sanık Mehmet Emin Ata Çoban ve kardeşi Süleyman Çoban ile annesi H.Ç. katıldı.

"AĞABEYİME YARDIM ETMEDİM"

Sanık Süleyman Çoban savunmasında tahliyesini talep etti. Çoban, “Yengemin ayağında terlikleri mevcut olduğu belirlendi, biriyle itişme kalkışma olsa terlikleri çıkması gerekirdi. Ağabeyim gittikten sonra yengem evin önünde 'ben avluya gidip geliyorum' dedi. Ben ne çocukları tuttum ne de ağabeyime yardım ettim. Tahliyemi istiyorum” dedi.

SANIKTAN “EN MAĞDUR BENİM" SAVUNMASI

Mehmet Emin Ata Çoban, “Biz eşimle tartıştık. Beyan edilen gibi saçtan tutma yok, ben daha sonra markete indim. Marketten geldiğim de sol kısmına yatar vaziyetteydi. Yapıp da kaçmış olsam dahi iç organları yanarak ölmüştür. Komşumuz araba yanıyor diye müdahale ediyor. İlk dumanı komşumuz görmüştür. Dışındaki yanıkla kesinlikle ölmez. Ben geldiğimde nabzı atıyordu. Ben evde dahi değildim. Beraatimi talep ediyorum. Ben bu olayı yapmış olsam giderdim. Hiçbir yere gitmedim. İlk önce çocuklarım benimle konuşmazdı. En mağdur benim, eşimi çocuklarımı kaybettim” dedi.

ZANLININ ANNESİNE BERAAT

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Emin Ata Çoban’a, "haksız tahrik" ve "iyi hal indirimi" uygulamadan "eşe karşı canavarca hisle öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi. Figen Çoban’ın kayınbiraderi Süleyman Çoban’a da "yardım ve yataklık"tan "haksız tahrik indirimi" uygulamadan 17 yıl hapis cezası veren mahkeme, kayınvalidesi H.Ç.’nin de beraatine karar verdi.

“HUKUKEN HUZURLUYUZ”

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan Figen Çoban’ın aile avukatı Kemal Ertuğrul, şöyle konuştu:

“Bizim açımızdan son derece hukuka uygun, dosya kapsamıyla uyumlu ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ve başka birtakım mahkemelerdeki uygulamaların tersine olarak, kadın cinayeti sanıklarına tahrik indirimi uygulanmamasını, verilen cezadan ötürü bir nebze olsun hukuken huzurlu olduğumuzu söyleyebilirim. Sanıklardan H.Ç.’nin beraat etme kararına itiraz edeceğiz. Sanıkların bugüne kadar haksız tahrik indirimi almak için yaptıkları bütün çabalara karşın samimi olmayan, hukuken kabulü olmayan bu iddiaların, mahkemece de kabul edilmemiş olması bizim açımızdan Muğla’da işlenen bir cinayetin hukuki karşılığının bu şekilde olması açısından gurur verici. Mahkemeler adaletin kaleleridir. Bu kaleler, Türkiye’deki kadınların haklarını korumak için de yegane bir unsur olmalıdırlar. Biz hukukçu olarak, Muğla’da yaşayan insanlar olarak bütün kalbimizle buna inanıyoruz. Bu inancımızın sürmesini düşünüyoruz.”

“ABLAM HUZUR İÇİNDE UYUYACAK”

Figen Çoban’ın kız kardeşi Filiz Karataş “Ablam huzur için uyuyacak. Adalet yerini buldu” derken, babası Haydar Karataş “Adalete güvendik. Avukatlarıma, sizlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Yatağan’ın Yeşilbağcılar Mahallesi’nde 21 Ocak 2023 tarihinde meydana gelmişti. Yanarak hayatını kaybeden 3 çocuk annesi 40 yaşındaki Figen Çoban’ın, kendi üzerine benzin dökerek vücudunu ateşe verdiği iddia edilmişti.

Jandarmanın araştırmasında, kadının ölümünden günler önce kendisine gelen bir mesaj nedeniyle evli olduğu Mehmet Çoban (44) ile tartıştığı öğrenilmişti.

Bu gelişme üzerine jandarma ekipleri tarafından başlatılan soruşturmanın çerçevesi genişletilmişti. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayla ilgili olarak sürdürdüğü soruşturma dahilinde cinayet şüphesiyle, Figen Çoban’ın evli olduğu erkek ile toplam 3 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan Figen Çoban’ın evli olduğu Mehmet Emin Ata Çoban, kayınvalidesi Hatice Çoban, kayınbiraderi Süleyman Çoban çıkarıldıkları ilk mahkemede tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler