Yargıç Ahmet Çakmak'a savunma öncesi zorluk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3. kez Cumhurbaşkanı Seçimi’nde aday olmasını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıyan Yargıç Ahmet Çakmak, HSK’de savunmasını yaptı. HSK Genel Kurulu, Yargıç Çakmak’ın savunmasını yazılı veya görsel tutanak altın almadığından Çakmak’ın savunma hakkını engelledi.

Yayınlanma: 22.02.2024 - 03:00
Yargıç Ahmet Çakmak'a savunma öncesi zorluk
Abone Ol google-news

Yargıç Ahmet Çakmak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi’nde 3. kez aday olmasını Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıyarak itiraz etmesi sonucunda HSK tarafından hedef alındı. HSK, Çakmak’a iki kez yer değiştirme cezası verirken, Hakimler ve Savcılar Yasası’nca meslekten iki kez yer değiştirme cezası verilen kişinin meslekten çıkarılacağı düzenlenmesi nedeniyle meslekten çıkarılması da talep edildi. Bu kapsamda Ahmet Çakmak, dün HSK’ye savunmasını yaptı.

AVUKATLARINA ZORLUK ÇIKARILDI

Ahmet Çakmak, avukatları İsmail Sami Çakmak ve Mustafa Karadağ ile dün savunmasını yapmak için HSK’ye gitti. Yargıç Ahmet Çakmak ile avukatlarının HSK’ye girişlerinde çantaları aranmak istendi. AYM’nin kararına göre; avukatların üstü ile çantaları aranmaması gerekiyor. Bu duruma itaraz eden avukatlara zorluk çıkarıldı. Yaşanan tartışmaların ardından Yargıç Çakmak ile avukatlar savunma yapmak için HSK’ye girdi. Bu olayın ardından Yargıç Çakmak ile avukatları tutanak tuttu. Tutanakta olay; “HSK’ye girerken Yargıç Ahmet Çakmak, Avukat İsmail Çakmak ve Mustafa Karadağ olarak çantalarımız x-ray cihazından geçirilmesi istendi. Bizler bunun suç olduğunu belirttik. Ancak buna rağmen çantalarımızın x-ray’den geçirilmeden alınamayacağını belirtilince istemeyerekte olsa çantalarımızı x-ray cihazından geçirdik” şeklinde anlatıldı. Avukat Çakmak’ta tutanakta yaşanan olaylarda müdafi avukatı olduğunu yüksek sesle söylediğini belirterek zorla içeri girdiğini aktardı.

KURULA ANAYASA BIRAKILDI

Görevliler tarafından Avukat Çakmak ve Avukat Karadağ’ın duruşma salonuna girmiyeceği iletildi. Bu durumda Avukat Çakmak fiili durum yaratarak, savunma avukatları kısmına oturdu. Duruşmaya ilişkin tutanakta, duruşma şu şekilde anlatıldı:

“Avukat Mustafa Karadağ ile Avukat İsmail Sami Çakmak’ın ısrarlı taleplerine karşın duruşma savunmalar görsel veya yazılı tutanaklar altına alınmadı. Yani savunma hakkı kısıtlanmış oldu. Konuşmlar Kurul’ca dinlenilmekle yetinildi. Dolayısıyla savunma hakkı kullandırılmamış oldu. Savunmaların ardından Genel Kurul’a Anayasa kitapçığı ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kitapçığı verildi.”

AVUKATLARIN ÜSTÜNE YÜRÜDÜ!

Avukat Çakmak’ın aktardığına göre; HSK Genel Sekreter Yardımcısı Murat Pala her iki kitapçığı da fırlattıktan sonra Av. İsmail Sami Çakmak’a “Senin ne işin var burada? Sen salona bile giremezsin” diye polemiğe girmeye kalkıştı. Av. Çakmak, “Haddini, hududunu bil” yanıtını verdi. Bunun üzerine HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekici, Yargıç Çakmak ile avukatlarını salondan çıkarmaya çalıştı. Üçlünün salondan çıkarılmasının ardından, Yargıç Ahmet Çakmak’a bir önceki savunmalarını yenilediğine ilişkin belge imzalatmaya çalışıldı. Yargıç Ahmet Çakmak, belgeyi imzalamadı


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler