Yüksek sıcaklıklar hastanelik etti... Trakya'da 48 kişi acil servise başvurdu!

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da son 2 günde etkili olan aşırı sıcaklar nedeniyle rahatsızlanan 48 kişi hastanelerin acil servislerine başvurdu. Prof. Dr. İsmail Yılmaz, "Evde yapılmış limonata, vişne ile erik kompostolarına şeker ilave edilmeden bu içeceklerin tüketilmesi, kişilerin mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamada, yine aynı şekilde susuzluk hissinin ve sıvı kaybının yerine konmasında oldukça önemli" uyarısında bulundu.

Yayınlanma: 15.07.2023 - 13:26
Yüksek sıcaklıklar hastanelik etti... Trakya'da 48 kişi acil servise başvurdu!
Abone Ol google-news

Edirne'de hafta başı 34 derecede olan hava sıcaklığı 40 dereceye kadar yükseldi. Kırklareli ve Tekirdağ'da da hafta içi hava sıcaklıkları 35 dereceye çıktı.

Yurttaşların zorunlu olmadığı sürece dışarıya çıkmadıkları gözlendi. Çeşitli nedenlerle dışarıda bulunanlar ise gölgelik alanlar, park ve bahçelerde zaman geçiriyor.

Deniz suyu sıcaklığının 24 derece ölçüldüğü Tekirdağ'da serinlemek isteyenler Kumbağ, Marmaraereğlisi ve Şarköy sahillerini tercih ediyor.

Son 2 günde Edirne'de 23, Kırklareli'nde 19, Tekirdağ'da da 6 kişi sıcak çarpması nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvurdu. Tedavisi yapılanlar taburcu edildi.

"SIVI KAYBINA DİKKAT EDİLMELİ"

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Yılmaz, sıcak havalarda vücutta sıvı kaybının arttığını belirterek, bol miktarda sıvı tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Yağlı ve karbonhidratlı gıdalardan uzak durulması tavsiyesinde bulunan Yılmaz, meyve, sebze ve protein ağırlıklı beslenmenin sağlık açısından faydalı olacağını anlattı.

Yılmaz, son yılların en sıcak günlerinin yaşandığına dikkat çekerek, şu uyarılarda bulundu:

"Gazlı içeceklerden bu dönemlerde uzak durulmalı. Sıvı kaybına dikkat edilmesi gerekiyor. Evde yapılmış limonata, vişne ile erik kompostolarına şeker ilave edilmeden bu içeceklerin tüketilmesi, kişilerin mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamada, yine aynı şekilde susuzluk hissinin ve sıvı kaybının yerine konmasında oldukça önemli."


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler