Abone Ol google-news

Selde sürüklenen kadının kurtarılma anı kamerada

İZMİR'in Buca ilçesinde etkili olan sağanakta sele kapılan ve bekçiler ile vatandaşlar tarafından kurtarılan Bahtiye Tuna'nın (66), park halindeki TIR sayesinde hayatta kaldığı ortaya çıktı. Hastanede tedaviye alınan kadının suya kapıldığı ve TIR'ın altından kurtarıldığı anlar, çevredekiler tarafından cep telefonu kameralarıyla görüntülendi.

13 Ocak 2021 Çarşamba, 09:13

İzmir'de dün akşam saatlerinde başlayan ve gece yarısı etkisini arttıran sağanak, başta Buca ve Karabağlar olmak üzere çok sayıda ilçede sele neden oldu. Buca ilçesi Evka-1 Mahallesi'ndeki Gaziosmanpaşa ve Özbekistan Caddeleri'nin kesiştiği kavşakta ise Bahtiye Tuna sel sularına kapıldı. Suda sürüklenen Bahtiye Tuna, yokuşu tırmanamadığı için sürücüsü tarafından Özbekistan Caddesi üzerine park edilen 44 BG 357 plakalı TIR'ın altına sıkıştı. Tuna'nın çığlığını duyan çevre sakinleri durumu polise haber verdi. Bu sırada bölgede olan bekçiler ile vatandaşlar kadının yardımına koştu. Tuna, sıkıştığı yerden kurtarılarak, polis aracıyla Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Vücudunda sürüklenmeye bağlı ezikler ile yaralanmalar olduğu belirtilen Tuna'nın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Bahtiye Tuna'nın selde sürüklendiği ve kurtarıldığı anlar ise çevredekiler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi.  

'TEK DUAMIZ İYİ OLMASI'

Tuna'yı sıkıştığı TIR'ın altından çıkaran vatandaşlardan Fırat Cenkçi, o anları anlattı. TIR'ın park halinde olmasının büyük bir şans olduğunu söyleyen Cenkçi, Dün işten geldik, yemek yapıyordum, çığlık duydum. Dışarıya baktığımda sel sularını ve ablamızın TIR'ın altına girdiğini gördüm. Sonrasında elemanlarımla birlikte ben de hemen aşağıya indim. Hep beraberce sıkıştığı yerden çıkardık. Çok ıslanmıştı ve ceketlerle üzerini kapattık. Ardından da polis arabasıyla hastaneye kaldırdılar. İlk çıktığında bilinci kapalıydı. Ardından ilkyardım yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Üzüntüden dün yemek yiyemedim. İştahım kalmadı. Tek duamız teyzenin iyi olmasıydı. Biz insanlık görevimizi yaptık ancak ölümün de çok yakın olduğunu anladık. Eğer TIR hareket halinde olsaydı çok daha kötü sonuçları olabilirdi. İzmir'de altyapı sorunu olduğu için bu caddeyi de her yağmurda sel alıyor dedi.

ESNAF SU BASAN İŞ YERLERİNİ TEMİZLİYOR

Sağanak nedeniyle yüksek kesimlerden gelen yağmur suları Karabağlar ilçesindeki Çitlembik Deresi'nin, Yeşillik Caddesi'ndeki köprünün genişletilmesine rağmen taşmasına neden oldu. Taşkın nedeniyle  5772'nci ve 5773'üncü sokaklar suyla doldu. İş yerleri ile bodrum katlardaki evleri, su bastı. Park halindeki araçlar ise zarar gördü.

Sabah saatlerinde iş yerlerine gelen esnaf, suları tahliye etmeye çalıştı. Esnaf Cafer Butan, "Derenin durumu ortada. Her sene bir kere düzenliyorlar ama işe yaramıyor. Olan bize oluyor. Defalarca dilekçe yazmamıza rağmen çözüm bulamadılar. Yağmur yağınca gece geldim ancak suyun şiddetinden dükkanıma giremedim. Sabah tekrar gelip, suları temizlemeye başladım. Bir aylık emeğim heba oldu. Dükkanımı 80 santimetre yüksekliğnde suyla doldu" dedi.

'SEL KADERİMİZ OLDU'

Deposunu su basan Birsen Amasya da "Evimin balkonundan hem sokağı hem de alttaki depomu su bastığını gördüm ama inemedim. Sabah girdiğimde ise belime kadar su vardı. Derede çalışmalar oluyor ancak hiçbir işe yaramıyor. Devamlı başvuruda bulunuyoruz, çözüm bulunamadı. Sel, kaderimiz oldu. Geçen yıl da selde iki aracım zarar gördü" diye konuştu.

Karabağlar Mahallesi'nde berber dükkanı bulunan Cengiz Atlı ise "Dere yatağını ıslah ettiklerini, bir daha dükkanlarımızı su basmayacağını söylemişlerdi. Ancak, dün gece dükkanımı bir kez daha su bastı. Sabahtan beri temizlemeye çalışıyoruz. Her yağmurda bu sokağı su basıyor. 'Yaptık' diyerek, insanları kandırdılar" ifadelerini kullandı.

BAŞHEKİMDEN SEL SULARINA KAPILANLA KADINLA İLGİLİ AÇIKLAMA

İzmir'de sel sularına kapılan Bahtiye Tuna'nın Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. Tuna'nın sağlık durumuyla ilgili bilgi veren Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Yekta Öncel, "Dün gece hastayı kabul ettik. Geldiğinde genel durumu sıkıntılıydı. Yağmurun neden olduğu sele kapılmış, su yutmuştu. Vücudunda abrazyonlar ve sürtünmeye bağlı cilt hasarları vardı. Morlukları vardı ama genel durumu iyiydi. İlk müdahalesini yaptık. Değerlendirdikten sonra herhangi bir yerinde kırık ve iç kanama olmadığını gördük. Hayati bir tehlikesi yok, sadece gözlem amaçlı birkaç gün misafir edeceğiz. Durumu stabil" dedi.