Hilafet ne demek? Hilafetin kelime anlamı ne?

İstanbul'da Filistin'e destek yürüyüşünden dönen şahsa hilafet bayrağı açtığı gerekçesiyle yumruklu saldırıda bulunan üniversiteli öğrenci tutuklandı. Bu gelişmenin ardından hilafetin kelime anlamı merak edildi. Peki, Hilafet ne demek? Hilafetin kelime anlamı ne?

Yayınlanma: 02.01.2024 - 10:57
Hilafet ne demek? Hilafetin kelime anlamı ne?
Abone Ol google-news

İstanbul’daki Filistin yürüyüşünde bir kişi üzerinde ‘Kelime-i Tevhid’ yazılı yeşil renkli bayrak açan İsmail Aydemir’e yumruk attı. Şahıs adliyedeki işlemlerin ardından tutuklandı. Peki, Hilafet ne demek? Hilafetin kelime anlamı ne?

HİLAFET NE DEMEK?

Etimolojik olarak "halife" kelimesi, half (arka) kelimesinden türetilen ve "ardından gelen, makamını işgal eden, yerine geçen veya temsil eden" anlamlarında kullanılan bir kelimedir.

İslam öncesi Arabistan'da monarşiler geleneksel olarak malik veya melik gibi semitik kökenli aynı kökten kelimelerle tanımlanırdı.

Halife teriminin "Allah Resulü'nün halifesi veya Resulullah'ın ardılı" deyiminin zaman içinde kısaltılmışı olarak geliştiği düşünülse de, İslam öncesi döneme ilişkin çalışmalar, deyimin İslam öncesinde de "Allah tarafından seçilmiş kişi, halef, vekil, temsilci" anlamlarında kullanıldığını göstermektedir.

Kur'an'da ise birkaç yerde temsilci veya hükümran anlamında kullanılmıştır.

Kur'an'da kullanımı

Rabbin, Meleklere: 'Ben, yeryüzünde bir halife var edeceğim' demişti. Onlar da: 'Biz seni şükrünle yüceltir ve takdis ederken, yeryüzünde kargaşa çıkaracak ve kan dökecek birilerini mi var edeceksin?' dediler. Allah 'şüphesiz sizin bilmediğinizi Ben bilirim' dedi. Bakara 2:30.

Hilafet veya Halifelik

İslami siyâsî ve hukukî yönetim makamına ve yönetime verilen isim. Halife ise Hilafet makamındaki kişiye denir. İslam peygamberi Muhammed'in ölümünden sonra makam bir süre daha bir yönetim biçimi olarak varlığını sürdürmüş olsa da zamanla daha çok İslami bir toplumu veya İslam Devleti`ni vurgulamak için kullanılan bir terim olmuştur.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon