Ruang Yanardağı nerede? Ruang Yanardağı hangi ülkede?

Ruang Yanardağı'nda volkanik faaliyetlerin devam etmesi nedeniyle bölgede bulunan 12 bin kişi için tahliye kararı alındı. Tahliye kararı sonrasında Ruang Yanardağı'nın nerede olduğu merak edildi. Peki, Ruang Yanardağı nerede? Ruang Yanardağı hangi ülkede?

Yayınlanma: 06.05.2024 - 09:45
Ruang Yanardağı nerede? Ruang Yanardağı hangi ülkede?
Abone Ol google-news

Ruang Yanardağı patladı, bölgedeki 12 bin kişinin tahliyesine karar verildi. Bölge’de bulunan 7 havalimanındaki tüm uçuşlar durduruldu. Peki, Ruang Yanardağı nerede? Ruang Yanardağı hangi ülkede?

RUANG YANARDAĞI NEREDE?

Ruang, Endonezya'nın Kuzey Sulawesi kentindeki Sangihe Adaları yayının en güneydeki stratovolkanıdır. Zirve kısmi bir lav kubbesi içerir ve yüksekliği yaklaşık 725 metreye (2,379 ft) ulaşır. Zirvesinden güneyde Klabat zirvesi, kuzeyde Siau zirvesi ve doğuda Ternate zirvesi görülebiliyor.

Volkanda en az 16 patlama kaydedildi, ilki 1808'de meydana geldi. Dr. Adolf Meyer 1871'de büyük bir patlamaya tanık oldu.

Yamaçlarında çok sayıda plantasyon bulunmaktadır. Patlama bunları birkaç dakika içinde yok etti ve Ruang'ın karşısındaki Tagulandang'da bulunan büyük köylerinin çoğunu yok eden bir tsunamiye neden oldu. Köy sakinlerinin çoğu boğuldu ve daha sonra cesetleri sahilde görüldü. Ölü sayısının 300 ile 400 arasında olduğu tahmin ediliyordu.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler